İstanbul'da siyah karbonun zamansal değişiminin ve çevresel parametrelerle ilişkisinin belirlenmesi
Determinaton of the temporal variatons of black carbon and relation to the enviromental parameters in Istanbul
- Tez No: 587651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ALVER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, trafik kaynaklı emisyonları temsil eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Aksaray Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonunda 1,5 yıl süre ile Siyah Karbon (SK) ölçümleri yapılmış, SK'nın kısa ve uzun vadede zamansal değişimi ortaya konmuş ve çevresel faktörlerin konsantrasyonlarla ilişkisi incelenmiştir. Aksaray Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonunda proje kapsamında ölçülen SK yanında diğer kirleticilerin (SO2, NO, NO2, O3, PM10, PM2.5) ve meteorolojik parametrelerin Mayıs 2016 ve Aralık 2017 arasındaki saatlik ve günlük ortalama kayıtları alınmış ve istatistiksel analiz için SPSS veri dosyası olarak düzenlenmiştir. Toplam 19 ay için her parametreden yaklaşık 570 günlük ortalama değer kaydı ve yaklaşık 13000 saatlik veri kaydı oluşmuştur. Bu veri setlerinin, ölçüm yerine, parametreye, mevsime, günlere, hafta içi hafta sonu, gündüz/gece ayrımına vb. bağlı olarak tanımsal istatistikleri hesaplanmış, histogramları çizdirilerek görsel ön incelemeleri yapılmıştır. Sabit istasyonda yapılan ölçüm çalışmasında SK'nın en yüksek aylık ortalama değeri 2017 yılı Ekim ayında 8,22 ± 4,33 μg/m3 olarak ölçülmüştür. Isınma olan ve ısınma olmayan dönemlerde SK'nın ortalama ve standart sapmaları sırasıyla 7,25 ± 1,77 μg/m3 ve 6,31 ± 2,15 μg/m3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
n this study, black carbon (BC) measurements were made for one year and short/ long term timewise changes of black carbon have been demonstrated also the relationship between environmental factors and concentrations has been investigated at Aksaray Air Quality Measurement Station of İstanbul Metropolitan Municipality that represents traffic based emission. Other pollutants' (SO2, NO, NO2, O3, PM10, PM2.5) that measured with black carbon within project at Aksaray Air Quality Measurement Station and meteorological parameters' average records between May 2016 and December 2017 were taken and set SPSS data file for statistical analysis. From each parameter, appraximately 570 daily average value record and approximately 13000 hourly data record have been generated for total 19 months. These data sets' definitional statistics were calculated, histograms were drawn and visual preliminary examinations were made based on place of measurement, parameters, seasons, days, weekday/weekend - day/night variation etc. The highest monthly average value of black carbon was measured as 8.22 ± 4.33 μg / m3 in October 2017. The mean and standard deviations of black carbon during heating and non-heating periods were 7.25 ± 1.77 μg / m3 and 6.31 ± 2.15 μg / m3, respectively.