Bir döşeme süslemesi örneği olarak istanbul apartman karoları
- Tez No: 206871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Apartman birkaç katlı ve her katında bir veya birkaç daire bulunan yapıdır. Batı'dasanayi devrimi sonrası oluşan koşullarda büyük nüfus yığılması olmuştur. Sanayikentindeki bu büyük nüfusların, sanayi ve ticaretin yoğunlaştığı bölgelereerişebilmeleri için konut ihtiyaçları oluşmuş bu süreçte bir bina tipi olarakapartmanlar ortaya çıkmışlardır. Böylece, apartman modern sanayi toplumlarınınyeni belirmiş orta tabakalarının, işçi ve memurlarının konutu olmuştur.İstanbul'da ise apartmanlar kenti batılı bir görünüme kavuşturma düşüncesiyle ortayaçıkmışlardır. İlk apartmanlar azınlıkların ve Levantenlerin genel nüfusu oluşturduğuBeyoğlu ve Galata semtlerinde batılı tipolojilere olan ilgi neticesinde, bir taklitleyapılmışlardır. Daha sonra apartman, Müslüman halkın yerleştiği Şişli, Cihangir,Nişantaşı, Teşvikiye, Maçka gibi semtlere modern olma isteğiyle yayılmıştır.Batılılaşma süreci içinde, Batı'dan gelen tipolojiye göre inşa edilmiş olan apartmanınsüslemesinin bir unsuru olan apartman karoları da aynı tipolojik çerçeve içinde yerinialmıştır.Bu çalışmada İstanbul'un çeşitli semtlerinde yer alan apartmanların karolarınınbelgelenmeye değer özellikler taşıdıkları ortaya çıkmıştır. Bu karoların motifözellikleri, renkleri, apartmana kazandırdıkları zengin, ayrıcalıklı atmosfer ile ayrıbir önem taşıdıkları görülmüştür. İstanbul'daki apartman karolarından ele alınan 81apartmana ait 91 karo çok çeşitli renk ve motiftedir. Bazı apartmanlarda birkaç renkve motifte karo kullanıldığı tespit edilmiştir. Bir statüko göstergesi olarak daalgılanan apartmanın ayrı katlarda birkaç renk ve motifte karo bulundurmasının bustatükoyu vurguladığı ve arttırdığı düşünülmüş olmalıdır. Karoların bazen panolubazen panosuz olarak değerlendirildikleri görülmüştür. 91 karodan 84'ü panolu, 7'sipanosuzdur. Ele alınan 91 karonun 78'i geometrik, 1'i bitkisel, 12'si bitkiselgeometrikmotiflidir. 45 bordürsüz, 46 bordürlü karo vardır. En çok kullanılanmotifler sekizgen motifler, dörtgen motifler, dairesel motifler, yıldız motifleri, küpmotifleri, stilize bitki motifleridir. Karoların renk özellikleri bakımından da büyükbir çeşitliliğe sahip oldukları görülmektedir. En çok kullanılan renkler beyaz, siyah,gri ve tonları, kırmızı ve tonları, sarı ve tonları, yeşil ve tonları, mavi ve tonları,kahverengi ve tonları ve pembedir.Ele alınan İstanbul'daki apartman karolarının motif özelliğinin büyük bir bölümüBatı'daki karoların motif özelliklerine göre biçimlenmiştir. Bu karoların Batı'dakiapartmanlarla motif benzerlikleri vardır. Ayrıca İslam geleneğindeki çinisüslemelerinin ve özellikle de Elhamra Sarayı'nın çini süslemelerinin İstanbulapartmanlarının karolarında motif olarak kullanıldıkları görülmüştür. Bu durum, 19.yüzyılda oryantal ilginin yoğun olarak yaşandığı Batı'da Elhamra Sarayı'nın çinimotiflerinin çalışılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Batı bu motifleri kendisüsleme etkinliğinde değerlendirmiştir. Batılılaşma süreci içinde de bu motiflerİstanbul apartman karolarına ulaşmıştır.Apartman karolarının yoğun iş trafiğinin olduğu binalarda yıprandığı tespitedilmiştir. Bununla beraber metruk olmayan, yüz yıllık apartmanların karoları dahioldukça yeni görünmektedir. Netice itibarıyla, apartman karolarının üzerinde hemsüsleme değerleri hem de apartman için yüklendikleri anlam bakımından dikkatledurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Apartment is a kind of building which has several floors, and one or two storeys ateach floors. After the industrial revolution of the West, a big population explosionunder the extraordinary conditions has happened. Housing for this population inthe cities has been a need to reach the regions at where the industry and trade hastaken place. In this process, apartments have emerged as the building type. Thus,the apartment type buildings have been the housing types of the modern industrialsocieties, the new emerged middle class, workers and officials.But in İstanbul, apartments have emerged as converting the appearance of thecity into the western type structures. As imitating the western typologies, the firstapartments were constructed in Beyoğlu, and Galata districts in which the minoritiesand levantines were living, After that, the apartments have been constructed in Şişli,Cihangir, Nişantaşı, Teşvikiye and Maçka in where the Muslim society weredwelling because of the demand of being modern.In the westernization process, also the apartment floor tiles have taken their placesin the ornamentation and decoration works of the apartments which wereconstructed according to the same typological elements.In this study, it is understood that the tiles of the apartments located in thevarious districts of İstanbul are having the features which are valuable andshould be documented. It was observed that these tiles with the motive features,colors, and their atmosphere adding contributions to the apartments, have a specialimportance. Totally 91 tiles which are evaluated from 81 apartments of İstanbul arein various colors and motives. It was detected that in some apartments that the tileshave been used in some colors and motives. As the apartments were admitted as anindication of the status quo, it may be thought that using of the several colors andmotives at each floors have stressed and increased this status quo. It was observedthat tiles were evaluated with panels or without panels. It was detected that 84 ofthe tiles are with panels and 7 of them are without panels. It was observed that 78tiles out of 91 of the tiles which were evaluated are in geometrical figures, 1 ofthem are in vegetal figures, 12 of them are in vegetal-geometrical motives. Thereare 46 tiles with bordures and 45 tiles without bordures. The most used motivesare octagonal, rectangle, circle, star, cubic and stylized vegetal motives. It is seenthat those tiles have a very big variety in terms of the colors. The most used colorsare white, black, grey and its tones, red and its tones, yellow and its tones, gren andits tones, blue and its tones, brown and its stones and pink.The motive features of the most of the tiles belong to the apartments in İstanbulwhich are evaluated have been stylized according to the motive features of the tilesof the western understanding. There is a similarity in terms of motives betweenthose tiles and the tiles of the apartments of the west. Furthermore, it was observedthat the Islamic traditional ornaments of the tiles and also ornaments of the tiles ofthe Elhamra Palace have been used as motives at the tiles of the apartments ofİstanbul. The reason of this situation causes from the west as the tile motives ofElhamra Palace have been applied in the west at where the oriental approach of 19thcentury have been experienced. The West has evaluated these motives in itsornamentation activities. Also in the westernization process, these motives havereached to the tiles of the apartments of Istanbul.It was detected that the tiles of the apartments have been damaged due to theintensive business traffic. At the same time, even the tiles of the some apartmentswhich are not actually deserted and having hundred year of age, are seemed quitenew. In conclusion, both the ornamentation values of the tiles and the meaning ofthe tiles for the apartments should be taken into consideration.