Kent sosyolojisi perspektifinden mahallenin sosyo-kültürel dönüşümü: 'Boztepe-Çukurçayır Mahallesi örneği'
Socio-cultural transformation of the neighborhood from the perspective of urban sociology: 'The case of Boztepe-Çukurçayir neighborhood'
- Tez No: 587655
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüz kent yapılanması, tarihsel birikim ve güncel dinamikler eşliğinde, karmaşıklıklar, görünür/görünmez toplumsal çeşitlilikler ve çelişkilerle doludur. Özellikle kent sosyolojisi literatüründeki tartışmaların odak noktasını kent toplumunun çeşitliliğinin ve çelişkilerinin bir sonucu olan mahallenin yeniden üretilmesi oluşturmaktadır. Modernleşme sürecinde belirlenen kent söylemi çalışmada“kentsel modernite”kavramıyla ifade edilmektedir. Mahallenin yeniden üretilmesiyle ortaya çıkan kültürel ve toplumsal sermaye kentsel moderniteyi meşrulaştırmaktadır. Bu çalışma itibariyle ele alınan Trabzon'da çok katlı yapıların sayısı hızla artmakta ve bu artış yeni bir kentsel yapılanmanın ipuçlarını taşımaktadır. Kent sosyolojisi açısından bu çok katlı yapıların artışı ve mahallenin sosyo-kültürel değişim süreçleri ve çizdikleri tablo önem arz etmektedir. Trabzon, İstanbul ve Ankara gibi özel bir deneyimden farklı olarak, Anadolu kentlerindeki daha yaygın bir kentsel toplumu temsil etmekte ve bu nedenle de belli bağlama otursa da moderniteyle birlikte mahallenin yeniden üretilen sosyo-kültürel süreçlerin yapısını anlamayı sağlayacak ipuçları vermektedir. Dolayısıyla, Trabzon Çukurçayır mahallesine odaklanarak gerçekleştirilen bu çalışma, özgün ve belirli kriterlere göre seçilmiş örnek bir alanın analizini yapan ama aynı zamanda da Türkiye'nin neoliberal kent rejimi deneyimine ışık tutma ve mahallenin sosyo-kültürel dönüşümüne yönelik sorulara yanıt arama potansiyelini de içerisinde taşımaktadır. Bu çalışmada Çukurçayır Mahallesi'nin nüfusunu sosyo-kültürel açıdan temsil eden kitleye sorulan sorular, saha çalışması kısmını oluşturmuş, mahallenin sosyo-kültürel dönüşümü modernite ve toplumsal ilişkiler açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's urban structuring is full of complexities, visible invisible social diversity and contradictions, accompanied by historical accumulation and current dynamics. The focus of the discussions in the urban sociology literature is the reproduction of the neighborhood, which is the result of the diversity and contradictions of the urban society. The urban discourse was determined during the modernization process is expressed in this study as urban modernity. The cultural and social capital created by the reproduction of the neighborhood legitimizes urban modernity. In this study, the number of multi-storey buildings in Trabzon is increasing rapidly and this increase bears the clues of a new urban structure. In terms of urban sociology, the increase of these multi-storey buildings and the socio-cultural change processes of the neighborhood and the table they draw are important. Unlike a special experience like Trabzon, Istanbul and Ankara, it represents a more common urban society in Anatolian cities and hence gives some clues to understand the structure of the socio-cultural processes of the neighborhood with the modernity. Thus, Trabzon This study was carried out by focusing on Çukurçayır neighborhood, for example, selected according to the unique and specific criteria for analyzing the area but at the same time, Turkey's neoliberal city regime to shed light on experience and neighborhood socio-response to search potential questions for the cultural transformation also bears in. In this study, the questions asked to the population representing the population of the Çukurçayır neighborhood socio-culturally formed the field study, and the socio-cultural transformation of the neighborhood was discussed in terms of modernity and social relations.