Osmanlı Devleti'nin Balkan Savaşları muhacirlerinin tabiiyet, iskân, mali yardım ve istihdam sorunlarının çözümüne yönelik bazı uygulamaları
Some of the practices of The Ottoman Empire on citizenship, settlement, financial support, employment towards immigrants of balkan wars
  1. Tez No: 587679
  2. Yazar: MELEK EYİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Balkan Savaşları (8 Ekim 1912 - 10 Ağustos 1913) sonucunda Osmanlı İmparatorluğu, Trakya'nın doğu köşesi hariç Avrupa'daki topraklarını kaybetti. Balkan Savaşlarının Osmanlı Devleti açısından en önemli sonucu, sayıları yüz binleri bulan insan kitlesinin Osmanlı topraklarına göç etmesiydi. Osmanlı Devleti'nin Balkan muhacirlerine karşı oluşturduğu göç politikası, farklı ihtiyaçlara yönelik çözümler içermekteydi. Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin, terk ettiği topraklardan savaş dolayısıyla göç edenlere yönelik, vatandaşlık, iskân, yardım ve istihdam konularındaki bazı politikaları 1911-1915 zaman dilimi içerisinde incelendi. Ayrıca Balkan Savaşlarının neden olduğu göçler ve göç politikaları üzerinde yapılan akademik çalışmalara farklı bir bakış açısıyla katkıda bulunulmak amaçlandı. Bunun için muhacirlere yönelik kanun ve uygulamalar arşiv belgelerindeki örnek uygulamalarla birlikte aktarılmak istendi. Osmanlı'nın muhacir politikası dönemin siyasi, askeri ve iktisadi yapısı çerçevesinde analiz edilmeye çalışıldı. Bu konuda, birçok yerli, yabancı eserler ve çalışmaların yanı sıra döneme ait bazı gazete yazıları da Osmanlı resmi evrakları ile paralel incelendi. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkacak bilgilerin başka araştırmalara zemin hazırlaması ve yönlendirici olması amaçlandı. Savaş sonrası içinde bulunduğu maddi, manevi güç şartlara rağmen Osmanlı Devleti'nin oldukça akılcı ve faydacı bir muhacir politikasını takip ettiği görülmüştür. Nitekim muhacirlere yönelik alınan önlemlerin ve yapılan çalışmaların, daha sonraki dönmelerde benzer göç sorunlarının çözümünde ufuk açıcı nitelikte oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the Balkan Wars (8 October 1912- 10 August 1913), the Ottoman Empire, lost its land in Europe excluding the eastern corner of Thrace. The most important result of the Balkan Wars for the Ottoman Empire was the immigration of hundreds of thousands people to the Ottoman lands. The immigration policy of the Ottoman Empire towards to Balkan immigrants to be provided solutions for different needs. In this study, some of the policies of the Ottoman Empire were examined towards national status, settlement, help, employment problems of immigrats who due to war abondoned their lands within the period of 1911-1915. Also, it aims to contribute to the academic studies on migration and migration policies caused by the Balkan Wars with a different perspective. For he purpose, the legislations and practices towards immigrants are desired to be given with exampler practices. The immigrant policy of the Ottoman Empire was tried to be analyzed within the framework of the political, military and economic structure of the period. In this regard, besides many local and foreign source books and studies, newspaper articles of the period were also examined in parallel with Ottoman official documents. Another aim of study was to provide a basis and guide to other future studies in the field. For this purpuse, the legislations and practices towards immigrants are desired to be given with exampler practices. Despite the financial and spiritual conditions in the after war period, it was seen that the Ottoman Empire pursued a very reasonable and pragmatic immigration policy. In the same way, the precaution that has been taken for immigrants can be used as a model for resolving similar problems in subsequent periods.