Yapısal Eşitlik Modeli ile örgütsel iletişim etiği ölçeği geliştirme
Development of organizational communication ethics scale with Structural Equality Model
- Tez No: 587680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GAMZE BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Örgütlerde teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bu teknolojinin kullanımı ve yönetimi insan gücüne bağlıdır. İşletme faaliyetlerinde süreklilik sağlayan en önemli faktör insandır. Bu noktada örgütlerde insan ilişkileri ve bu ilişkinin temel unsuru olan iletişim vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Ortak bir amacı gerçekleştirmek için bir araya gelen bireyler, gruplar, topluluklar ve örgütler için iletişim hayati bir unsur haline gelmiştir. Örgütteki bireyler ve gruplar arasında olması gereken uygun etkileşimi sağlayan öğe ise örgütsel iletişimdir. Örgütlerde iletişimin önemi fark edilmiş ve örgütsel iletişim ile ilgili çalışmalar yapılmış olup olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ancak bir işletmede etik olmayan bir iletişim kısa dönemde etkili olsa da uzun dönemde olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Konu kapsamında örgütsel iletişim etiği ile ilgili ulusal ve uluslararası çalışmalar incelenmiş olup herhangi bir ölçeğe ulaşılamamıştır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı; örgütsel iletişim etiği adı altında ölçek geliştirmektir. Redding (1996)'in ''Örgütsel İletişim Etiğinin 6 Tipolojisi'nin alt boyutlarını temel alarak, örgütsel iletişim etiğine yönelik maddeler hazırlandıktan sonra, uzman görüşleri neticesinde maddeler revize edilmiş ve anket formuna dönüştürülmüştür. Geliştirilen ölçek için tektstil firmalarındaki çalışanlara ilk aşamada 212, ikinci aşamada 143 anket uygulanmış, veriler IBM SPSS 21.0 istatistik programı ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) AMOS 21.0 programı aracılığıyla ile analiz edilmiştir. Ölçme aracının geliştirilmesi sürecinde açımlayıcı faktör analizine ve doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, ölçeğin 14 maddeden ve 2 alt boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Bu boyutlar yıkıcı davranışlar ve yapıcı davranışlar olarak adlandırılmıştır. Açıklanan toplam varyans %66,469 olarak bulunmuş ve ölçeğin geçerlik çalışmaları kapsamında verilere doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Uyum indeksleri (x2/df=2,027, RMSEA=.07, NFI=.94, CFI=.97, GFI=.92, AGFI=.88) değerlendirilerek modelin uyumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçeğin güvenirlik çalışmaları kapsamında Cronbach Alpha değeri ölçeğin geneli için (.910), alt boyutlarından yıkıcı davranışlar (.943) ve yapıcı davranışlar ise (.857) olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar örgütsel iletişim etiği ölçeğinin (ÖİEÖ) geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
No matter how advanced technology is in organizations, the use and management of this technology depends on manpower. The most important factor that provides continuity in business activities is human. At this point, human relations in organizations and communication, which is the basic element of this relationship, have an indispensable importance. Communication has become a vital element for individuals, groups, communities and organizations coming together to achieve a common goal. Organizational communication is the element that provides appropriate interaction between individuals and groups in the organization. The importance of communication in organizations has been realized and studies on organizational communication have been made and positive results have emerged. However, unethical communication in an enterprise may be effective in the short term but may cause negative results in the long term. National and international studies on organizational communication ethics were examined within the scope of the subject and no scale could be reached. In this context, the main purpose of the study; organizational communication ethics is developed under the name of the scale. For the developed scale, 212 questionnaires were applied to the employees in the first stage and 143 questionnaires in the second stage and the data were analyzed with IBM SPSS 21.0 statistical program and Structural Equation Modeling (SEM) AMOS 21.0 program. During the development of the measurement tool, it was subjected to exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis. These dimensions are called destructive behaviours and constructive behaviours. The total variance explained was found to be 66.469% and confirmatory factor analysis was applied to the data within the scope of the validity studies of the scale. The fit indices (x2/df= 2,027, RMSEA=.07, NFI=.94, CFI=.97, GFI=.92, AGFI=.88) were evaluated and the model was found to be concordant. With in the scope of relability studies, Cronbach alpha value has been found (.910) for the overall scale, (.943) for the destructive behaviours from subdimensions, (.857) for the constructive behaviours. These results show that the organizational communication ethics scale (OCES) is a valid and reliable scale.