Demans hastalarına yönelik tasarımlar ve bir mobil uygulama örneği olarak bringback
Designs for dementia patients, bringback as an example of an mobile application
  1. Tez No: 587703
  2. Yazar: FATİH EMRE KAYADELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial Design, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Demans hastalığı içinde yaşadığımız zamanda giderek yaygınlaşmakta, insanların yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Kişiler zamanla oryantasyonunu kaybetmekte, bunun sonucunda yer ve mekan algısında bozulmalar meydana gelmekte ve hastanın evden kaçma girişiminde bulunmasına sebep olabilmektedir. Demans hastalarında genellikle kişilerin zaman ve mekan oryantasyonunda problemler görülmektedir. Bu sorunlara yönelik teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok farklı alanda değişik çözümler üretilmiştir. Bu araştırmada inceleyeceğim konu ise demans hastalarının gündelik hayatta yaşadıkları oryantasyon (yönelim) problemine yönelik yapılmış tasarım çözümlerini incelemek, elde edilen veriler sonucunda bir mobil uygulama tasarlamak ve geliştirmektir. Çalışma sonunda uygulama çalışır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem dementia disease has gradually become widespread and caused quality of patients' lives to decrease in these days. Patients having the disease can lose their orientation and as a result of this, there can be disorders in their perception of space and time and it can cause patients to escape from home. In dementia patients, problems are observed generally in their perception of space and time. Today, there have come new solutions in the field of design to solve these problems with the development of the technology. The subject I will investigate in this work is examine the designs devised to solve the orientation problem that dementia patients experience in their daily lives, design and develop an mobile application for dementia patients.