Toplumsal aidiyet ve duyarlılık ilişkisi bağlamında gençlik: İstanbul'daki üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 587702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kişilerin diğer kişilere duydukları ihtiyaca dayanan birlikte yaşama güdüsü sosyal psikoloji, sosyoloji ve psikoloji alanlarındaki araştırmaların önemli konuları arasında yer almaktadır. Birlikte yaşamak insanların diğerleriyle kurmuş olduğu sosyal ilişkilerin devamlılığı anlamında olup bu devamlılık bireylerin birbirlerine bağlılıklarının kaçınılmaz nedenlerinden birisidir. Bunun yanı sıra bireylerin birlikte barınmasını ve yaşam sürmesini mümkün hale getiren bazı norm ve değerlerin bireylerce benimsenmesi toplumsallaşma sürecinde oluşur. Bu bağlamda ilkel toplumlardan günümüz modern topluluklarına dek bireylerin temel ihtiyaçlarından olan aidiyetin irdelenmesi yalnızca psikolojik değil aynı zamanda sosyolojik yaklaşımı da gerektirir. Topluma aidiyet duygusu besleyen kişi kendini toplumun bir üyesi gibi görür. Bireyin bu hissi topluluk duygusuna yönelik çalışmalarda işlenmiştir. Başka bir deyişle toplumsal aidiyetin çözümlenmesi, toplumla birey arasında oluşan birbirlerini özümseme hissi ile kişilerin toplum içindeki birlikteliğinin anlaşılmasını kolaylaştırmakta iken bu birliktelikte etkili olan faktörlerin neler olduğuna yönelik bilgilendiren topluluk duygusu araştırmalarının bulgularının değerlendirilmesini gerektirir. Kişiye hayata tutunma, yaşama sevinci ve diğer insanlarla bir arada yaşama ve onlarla dayanışma ruhunu veren ve harekete geçiren şey aidiyet duygusudur. İnsanların doğumlarından itibaren içerisine dahil oldukları kimliklerin ve devamında kendilerini bireri üyesi olarak gördükleri gruplarla kurmuş oldukları sosyal bağlarının kişiliklerin gelişmesinde önemli rolü vardır. Bu araştırmada gençlerde toplumsal aidiyet ve duyarlılık ile bunlar üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The motivation of living together based on the need of others for other people is one of the important topics of research in the fields of social psychology, sociology and psychology. Living together means the continuity of the social relationships that people have established with others, and this continuity is one of the inevitable reasons for individuals' commitment to each other. In addition, the adoption of certain norms and values by individuals that make it possible for individuals to live together and live together occurs during the socialization process. In this context, the examination of belonging which is one of the basic needs of individuals from primitive societies to modern societies today requires not only psychological but also sociological approach. The person who has a sense of belonging to the society sees himself as a member of the society. This feeling of the individual is explained in the studies aimed at the sense of community. In other words, the analysis of social belonging facilitates the understanding of the self-assimilation between the individual and the society, and the evaluation of the findings of community sense research that informs the factors that are effective in this association. It is the sense of belonging that gives the person the spirit of holding on to life, the joy of living and the spirit of solidarity and living together with other people. The identities that people have been involved in since birth and the social connections they have established with the groups they consider themselves as members have an important role in the development of personalities. In this study, it is aimed to determine the social belonging and sensitivity and the factors that affect them.