Antalya körfezi kıyılarındaki hydroid polip faunasının belirlenmesi
Determination of hydroid polyp fauna of antalya gulf coasts
  1. Tez No: 587704
  2. Yazar: SERA ÖVGÜ URCUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Antalya Körfezi Kıyıları'nda sekiz farklı istasyonda dağılım gösteren hydroid polip faunasını belirlemek amacı ile mevsimsel örneklemelerle yürütülmüştür. Çalışma alanında örnekler apnea dalışlarla üst infralittoral bölgeden alınmış ve ortamın bazı fizikokimyasal ve biyolojik özellikleri (tuzluluk, sıcaklık, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, klorofil-a, zooplankton) belirlenmiştir. Türlerin teşhisinde dünya denizleri ve Akdeniz'de hidroid poliplerle ilgili yapılan sistematik çalışmalardan yararlanılmıştır. Bölgenin fizikokimyasal özelliklerinin genel olarak Akdeniz su kalitesi özellikleri ile benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Çalışmamız sonucunda 17 familya, 21 cinse ait 36 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden; Clytia hummelincki ve Acauloides ammisatum türleri Türkiye kıyılarında ilk kez tespit edilmiştir. Coryne eximia, Clytia gracilis, Plumularia obliqua, Eudendrium merulum, Halecium tenellum, Orthopyxis integra, Hydractinia aculeata, Laomedea flexuosa, Laomedea angulata, Dicoryne conferta, Eudendrium simplex ve Hydrodendron mirabile ülkemiz Akdeniz kıyıları hydroid polip faunası için yeni kayıtlardır. Clytia hemisphaerica ve Pennaria disticha 'nın en sık görülen türler olduğu belirlenmiştir. Hydroid poliplerin substrat tercihlerine bakıldığında ise en yüksek oran %37 ile epifitik substrat olduğu görülmektedir, bu oranı sırasıyla %23,08 ile epilitik ve %21,68 ile epizooik substrat takip etmektedir
Özet (Çeviri)
This study was carried out with seasonal sampling in order to determine hydroid polyps distributed in eight different stations on the Gulf of Antalya. In the study area, samples were taken from the upper infralittoral region by apnea dives and some physicochemical and biologic properties (salinity, temperature, dissolved oxygen, electrical conductivity, chlorophyll-a, zooplankton) were determined. Systematic studies on hydroid polyps in the world seas and the Mediterranean Sea have been used in the identification of species. It was concluded that the physicochemical properties of the region were generally similar to those of Mediterranean water quality. As a result of this study, 36 taxa belonging to 17 families were determined. Among the identified species; Clytia hummelincki ve Acauloides ammisatum are the first records for Turkish coasts. Coryne eximia, Clytia gracilis, Plumularia obliqua, Eudendrium merulum, Halecium tenellum, Orthopyxis integra, Hydractinia aculeata, Laomedea flexuosa, Laomedea angulata, Dicoryne conferta, Eudendrium simplex and Hydrodendron mirabile are new records for our Mediterranean costs. Clytia hemisphaerica and Pennaria disticha were most common species of the area. When the substrate preferences of hydroid polyps examined, it is seen that the highest rate is 37% with epiphytic subsrate, followed by epilytic with 23.08% and epicooic with 21.68% respectively.