Çizgi filmlerin ilkokul 2.sınıf öğrencilerinin İngilizce dersine ilişkin akademik başarılarına ve tutum geliştirmelerine etkisi
The effect of the cartoons on the development of attitude and academic success of 2nd grade students for English language class
  1. Tez No: 587711
  2. Yazar: SEVGİ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, çizgi filmlerin İngilizce eğitimine etkisinin incelenmesidir. Bu bağlamda çizgi filmlerin 2.sınıf“hayvanlar”konusunun öğretiminde kullanılmasının İngilizce öğrenimine, İngilizceye karşı tutum geliştirmeye etkisi araştırılmıştır.. Veri analizi ön test ve son test grupları oluşturularak yarı deneysel yöntem ile yapılmıştır. Çalışma grubunu, Giresun ilindeki bir ilkokulda öğrenim gören 19 adet 2.sınıf öğrencisi oluşturmuştur.“Hayvanlar”konusu, kontrol grubunda (N=10) geleneksel yöntem ile deney grubunda (N=9) ise çizgi film izletilerek ile işlenmiştir. Dersler, araştırmacı tarafından 4 hafta (8 ders saati) boyunca yürütülmüştür. Veri toplama işlemi“Hayvanlar Konusu Akademik Başarı Testi”,“İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak yapılmıştır. Toplanan veriler SPSS analiz programı ile incelenmiştir. Verileri analiz ederken aritmetik ortalama sonuçları,“İlişkili Örneklemler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ve“İlişkisiz Örneklemler Mann Whitney U Testi”kullanılmıştır. Bu çalışma ile çizgi filmlerin ve geleneksel yaklaşımın İngilizce dersi akademik başarısını anlamlı bir şekilde arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak çizgi filmlerin akademik başarıyı arttırmada geleneksel yaklaşıma göre anlamlı fark bulunamamıştır. Çizgi filmler ise İngilizce dersine karşı tutum üzerinde olumlu yönde anlamlı bir etkiye sahip olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to search the effect of the cartoons on learning English Language. In this context, it is aimed to study the effect of the cartoons used for teaching“Animals”on 2th Grade students' achievement and attitude in learning English Language.In this study, Pretest-Posttest control group quasi-experimental design has been used. The research group includes 19 students studying in the 2nd grade in a state school in Giresun Province. The unit“Animals”was taught by using traditional method in the control group.The same unit was taught with the cartoon“Peppa Pig”in the experimental group. The study was conducted in eight hours for four weeks. The data was collected with Academic Success Test for Animals and The Attitude Scale for Englısh Language Class. In the process of analyze, besides mean and Standard deviation, Wilcoxon Test and Mann Whitney U Test were used. As a result of the study, it has been found that the cartoons and traditional approach have increased the academic achievement for the English Language. On the other hand it has been found that there is no statistically difference between the traditional approach and cartoons on the achievement for English Language. The cartoons have no statistically meaningful effect on developing positive attitudes toward English Language Class.