Hayreddin Ziriklî'nin hayatı, eserleri, şairliği ve divanında işlediği temalar
Hayreddin Ziriklî's life, works, poetry and themes of the dîvân
  1. Tez No: 587710
  2. Yazar: ABDULBAKİ POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde şair ve edebiyatçı olan Hayreddîn Ziriklî'nin hayatı tafsilatlı bir şekilde ele alınmıştır. Giriş bölümünde Suriye'de ciddi sıkıntılara yol açan Fransız İhtilalinin olduğu dönemdeki siyasi durumu, ihtilalin beraberinde getirmiş olduğu zorluklara rağmen gelişmiş olan kültürel hayatı ve Arap dünyasına ilmi yönüyle örnek teşkil eden durumu ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Birinci bölümde Ziriklî'nin hayatı, çalışmaları, yaptığı vazifeleri, çıktığı seyahatleri, karakteri ve ilimlerinden istifade ettiği önemli şahsiyetler ele alınmıştır. İkinci bölümde Ziriklî'nin telif etmiş olduğu eserleri ve özellikle ilim dünyasına büyük katkı sunan eseri el-A'lâm etraflıca incelenmiş olup akabinde sırasıyla diğer eserleri ana konuları ve içerikleriyle çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Ziriklî'nin Dîvân'ı detaylı bir şekilde ele alınmış, içindeki şiirler ana konuları ve belaği yönleriyle tahlil edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis emphasized in detail on the life of Hayreddin Ziriklî who knows poet and litterateur. İn entrance discussed the period of the French Revolution, which is caused by serious problems in Syria with respect to political, cultural and social life. On the other hand, discussed in detail an example of scholarship who given light into the Arabic world. The first section discussed in detail life of Ziriklî, studies, his duties, travels and important persons who contributed to his knowledge. The second section Ziriklî works especially his work el-A'lam, which contributed greatly to the world of knowledge have been thoroughly examined and then other works in ordinal with their main topics and contents have been studied. The third section, The Divan of the Ziriklî is discussed in detail and he's poems analyzed and interpreted in aspects of Eloquence.