Uyum analizi ile çok boyutlu ölçekleme ve temel bileşenler analizinin karşılaştırmaları: Meme kanserli hastalar üzerinde bir uygulama
Comparison of correspondence analysis with multidimensional scaling and principal components analysis: An application on patients with breast cancer
  1. Tez No: 587726
  2. Yazar: SABRİ AYDIN MENEKŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL KENAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilimsel çalışmalarda incelenen olaylar pek çok faktörün etkisi altında kaldığından, incelenen nesnelerin özellikleri arasında da ilişki bulunmaktadır. Tüm bilim dallarında yapılan çalışmalarda doğru sonuçlar elde edebilmek için de olayları tüm yönleri ile ele almak ve bu durumda da çok değişkenli istatistiksel metotların kullanılması gerekmektedir. Uyum analizinde değişkenler arasındaki ilişkileri daha az boyutlu bir uzayda grafiksel olarak sunarak ilişkilerin yorumlanmasını kolaylaştırmak amaçlanmaktadır. Çalışmamızda, Uyum Analizi, çok değişkenli analiz tekniklerinden Temel Bileşenler ve Çok Boyutlu Ölçekleme Analizleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalından elde edilen meme kanseri verileri, araştırma verileri olarak kullanılarak bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because events studied in scientific research are influenced by many factors, there are relationships among the properties of the objects under examination. Events need to be handled by taking all aspects into account, which requires using multivariable statistical methods, in order to derive correct results in research made in every branch of science. In the Correspondence Analysis, facilitation of the interpretation of relations is intended by graphically presenting the relations among variables in a space with lesser dimensions. In our study, Correspondence Analysis is comparatively examined with Principal Components Analysis and Multidimensional Scaling Analysis. Furthermore, an application by using data on breast cancer taken from Ankara University, Faculty of Medicine, General Surgery Department is made.