Yabancı turistlerin konaklama tercihlerini etkileyen unsurların belirlenmesi: Dalyan örneği
Identification of factors affecting foreign tourist's accomodation preferences: Dalyan case
- Tez No: 587727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HİCRET ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Seyahate çıkacak kişiler destinasyon belirlemeden önce o destinasyon hakkında bilgi toplarlar. Eğer daha önce deneyimlenmemiş bir yer ise yakın çevresinden veya diğer kanallar yoluyla o destinasyon ile ilgili oluşan imajdan yararlanırlar. Günümüzde hızla gelişen teknoloji sayesinde internette çoğu bilgi ve ürün kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu nedenle destinasyon tercihleri ve konaklama rezervasyonları için online rezervasyon sitelerinden yararlanan turistlerin sayısı günden güne artmaktadır. Online rezervasyon siteleri yardımıyla hem konaklama satın alma hem de deneyimlerini tatile çıkacaklarla paylaşabilme imkanı oluşmuştur. Destinasyon seçimi sürecinde tatil yerini deneyimlemiş kişilerin yaptıkları yorumlar ve verdikleri puanlar diğer tatilcilerin seçimlerini etkilemektedir. Bu çalışma yabancı turistlerin seçtikleri destinasyonda konaklama tercihlerini etkileyen kriterleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Destinasyon olarak Muğla Dalyan bölgesi çalışılmıştır. Bu amaca yönelik Dalyan bölgesine tatil için gelen 25 yabancı turistten yüz yüze görüşme ve anket tekniği ile veri toplanmıştır. Çalışmada Dalyan bölgesinde en çok satış yapan online rezervasyon sitelerinden biri olan Hotels.com sitesinde yer alan küçük ölçekli işletmelerin yorumları içerik analiziyle incelenmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket formu oluşturulmuştur. Anket formunda demografik özellikleri inceleyen (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, milliyet, tatile çıkma nedeni ve sayısı) verilerden oluşan altı soru sorulmuştur. İçerik analiziyle belirlenen kriterler AHP yöntemine göre ikili karşılaştırma sorularıyla Saaty önem ölçeğine tabi tutulmuştur. Uygulanan anket sonuçları Excel ile analiz edilmiştir. Kriterlerin AHP yöntemine göre ikili karşılaştırma ve normalize edilmiş matrisleri bulunmuş, ağırlıkları hesaplanmıştır. Tutarlılık kontrol edilmiş, önemli kriterler ve bu kriterlerin önem sırası belirlenmiştir. Yabancı turistlerin Muğla Dalyan bölgesini destinasyon olarak belirlerken konaklama işletmesi tercihlerinde en çok“temizlik”kriterine önem verdikleri ortaya çıkmıştır. Bunu sırasıyla“konfor, konum, hizmet ve otelin durumu”kriterleri takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
People who will go on a vacation gather information about a destination before they decide on it. If the destination has not been experienced before, they make use of their close social circles or the image that has been created about the destination through other channels. With the rapid development of technology, a lot of information and products have become available on the Internet. For this reason, the number of tourists making use of websites providing services for online accommodation reservations has increased. With the help of online reservation websites, an opportunity has arisen for the tourists both to buy accommodation and share their experiences with those who will go on vacation. During the destination selection process, the reviews and ratings given by those who have experienced the destination have affected other vacationists' choices. This study is done in order to analyze the criteria that affect foreign tourists' choice of accommodation in the destination that they selected. Dalyan district of Muğla has been worked on in the study. To this end, data has been collected from 25 foreign tourists who came to Dalyan district for vacation through face-to-face interview and survey technique. In the study, comments on the small-scale businesses on the website Hotels.com, one of the online reservation websites which sells vacations most in Dalyan district, have been analyzed through content analysis. A survey has been created as data collection tool. On the survey form, there are 6 questions that analyze personal characteristics such as age, gender, education, nationality, reason for vacation and number). The criteria that have been identified through content analysis have been put through Saaty's importance scale through pair-wise comparison according to AHP. The survey results have been analyzed on Excel. The pair-wise and normalized matrices of the criteria according to AHP method have been found and their weight has been calculated. Consistency has been checked and the most important criteria and the order of criteria have been identified. It has been found that when selecting Dalyan district of Muğla as a destination, foreign tourists give importance to“cleanliness”in their choice of accommodation business. This criterion is followed by“comfort, location, service and the conditions of the hotel”.