Marcel Moyse: 20 etudes d'apres Kreutzer kitabının çalışma teknikleri bakımından incelenmesi
Inspection of Marcel Moyse: 20 etudes d'apres Kreutzer book from studying techniques stand point
- Tez No: 587738
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fransız Flüt Ekolü'nün öncü isimlerinden Marcel Moyse'un(1889-1984) Paris Konservatuvarı'nda başlayan eğitimci kariyeri; Avrupa, Amerika ve Asya'ya kadar ulaşmıştır. Moyse'un kariyeri boyunca yazmış olduğu etüt ve egzersiz kitapları yirminci yüzyıldan günümüze flüt sanatçılarına teknik ve müzikal alanlarda yol göstermiştir. Moyse, Fransız Flüt Ekolü'nün Avrupa ve Amerika'da yaygınlaşmasını sağlamıştır. • Bu tez çalışmasının birinci bölümünde; Marcel Moyse'un hayatı ele alınıp, eğitimciliği ve metotları incelenmiştir. Moyse'un flüt tekniklerinin her biri için ayrı yazmış olduğu metotlar incelenmiş olup; öğrencilerinin Moyse için görüşleri alıntı yapılmıştır. • Çalışmanın ikinci bölümünde Moyse'un, Rodolphe Kreutzer'in keman tekniği literatüründeki 40 Etudes Ou Caprise adlı metodundan uyarladığı 20 Etudes D'apres Kreutzer metodunun çalışma teknikleri incelenmiştir. Aynı zamanda Moyse'un flüt teknikleri için yazmış olduğu metotların 20 Etudes D'apres Kreutzer metoduyla olan ortak noktaları öne çıkartılmıştır. • Çalışmanın üçüncü bölümünde, incelenen etütlerin başlıca orkestra flüt sololarına teknik ve müzikal açıdan neler sağladığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the pioneers of the French Flute Scholl Marcel Moyse's academician career which has started at Paris Conservatory extented to Europe, America and Asia. His etude and exercise books that he wrote during his career guides flute players from 20th century till today from technical and musical stand point. Moyse is responsible for making French flute school to spread to Europe and America. • In the first part of the thesis; Marcel Moyse's life is described, his educationnist side and his methods are analized. The methods he has written about his techniques for flute are studied seperately and his trainess ideas about him are quoted. • In the second part of the thesis; Moyse's 20 Etudes D'apres Kreutzer method's training techniques are analized which is adapted from Rodolphe Kreutzer's 40 Etudes Ou Caprise wihch has abig part in violin literatüre. At the same time; mutual paerts vetween 20 Etudes D'apres Kreutzer and the study boks for training flute written by Moyse are highlighted. • In the third part of study; it's researched what the analized studies contributed to flute solos in techinal and musical way.