Peter Lucas Graf 'check-up' flüt methodunun incelenmesi
  1. Tez No: 51050
  2. Yazar: ÇİLER AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖNDER KÜTAHYALI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Başarılı bir çalışma için herşeyin üstünde gerekli olan şey flütü çalmaktan hoşlanmaktır. Çalışmayı zevkli hale getiren P.L.G.'m check-up adlı bu flüt methodu, kısa zamanda teknik yapmanın bütün özelliklerini içeren gerçek bir ısınmayı ve yorgunluğa yol açmayan yoğun bir çalışmayı güvence altına alacaktır. P.L. Graf a göre; Başarılı bir çalışma için gerekli olan 7 altın kural bulunmaktadır. 1) Kararlılık, 2) Vücudun Hazırlanması, 3) Program, 4) Ton, 5) Ritm, 6) Çeşitlilik, 7) Zevk Alma. PETER LUCAS GRAF « check-up » Flüt için 20 basit çalışma: P.L.Graf 1929 yılında Zürih'de dünyaya gelmiştir. İlk flüt derslerini Zürih'de Andre Jounet, Paris'te Marcel Moyse ve Roger Gortet'den almıştır. Paris National Konservatuarından flüt ve şeflik diplomaları olarak mezun olmuştur. Bir çok önemli yarışmalarda I. ödülü alan P.L. Graf, 1973 'den beri Basel Müzik Akademisinde flüt öğretmeni olarak çalışmaktadır. Ayrıca, Avrupa, Amerika, Israel, Avusturalya ve Japonya'da solist ve şef olarak birçok konserler gerçekleştirmiştir. Şimdi bu methodu inceleyelim. 1) Nefes (Kaim nefesi - Tüm nefes - Ekonomik Nefes) 2) Dudak Pozisyonu (Glissendo - Islık sesi - Şarkı söyleme ve çalma) 3) Parmak Pozisyonu (Pozisyonlar ve Eş zamanlılık) 4) Gamlar ve Arpejler (Majör ve minör gamlar, Arpejler, Kromatik Gamlar - Whole - tone Scales) 5) Ses Bölgeleri (Doğuşkanlar - Geniş aralıklar - Aralıklar ve Gürlük) 6) Articulasyon (Dil Articülasyonu) 7) Ton (Gürlük ve Vibrato - Parmak Çabukluğu - Oktavlar - Trill Controlu - Sonunda Grubetto bulunan triller.)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Playing with enjoyment is the prerequisite for all successful practice. This methode quarantees a thorough“warm-up”and concentrateol practice, covering all aspects of playing technique without tiring the player. According to P.L. Graf there are seven golden Rules for practicing such as; 1) Resolve, 2) Bady, 3) Programme, 4) Tone, 5) Rhythm, 6) Variety, 7) Pleasure P.L.Graf « check-up » 20 Basic studies for flutists: P.L.Graf was born in Zurih, in 1929. He was tought to play the flute by Andre Jounet (Zurih) and in Paris by Marcel MO YSE and R. Cortet. He was awarded first prize of flautist and the Conductor's Diploma at the Conservatoire National de Paris. Since 1973 he tought at the Basel Music Academy. He held concerts as solist and quest conductor throughout Europe, South America, Israel, Australia and Japan. Now let's examine his methode: 1) BREATHING Abdominal Breathing - Full Breathing - Economical Breathing 2) EMBOUCHURE Glissan do - Whistle Sounds - Singing and Playing 3) FÎNGERS Position and Synchronization 4) SCALES AND ARPEGGÎOS Major and Minör Scales - Arpeggios - Whole - tone Scales IV5) REGISTER Harmonics - Large Internals - Register and Dynamics 6) ARTICULATION Training the Tongue 7) TONE Dynomics and Vibrato - Dexterity - Octaves - Trill control - Trill with a final turn