Karaciğer nakli hastalarının ameliyat sonrası bakım bağımlılığı düzeyinin belirlenmesi
Determination of postoperative care dependence of liver transplant patients
  1. Tez No: 587764
  2. Yazar: BİLSEV DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Karaciğer Nakli Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Karaciğer Nakli Hastalarının Ameliyat Sonrası Bakım Bağımlılığı Düzeyinin Belirlenmesi Amaç: Araştırma karaciğer nakli hastalarının ameliyat sonrası bakım bağımlılığı düzeyini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal Metot: Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma Ekim 2015-Temmuz 2019 tarihleri arasında, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Karaciğer Nakli Klinikleri'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini, bu klinikte karaciğer nakli ameliyatı olan yetişkin hastalar oluşturdu. Örneklemi ise bu hastalar arasından olasılıksız gelişigüzel örnekleme yöntemiyle seçilen ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 141 hasta oluşturdu. Hastaların tanıtıcı özelliklerini belirlemek için Hasta Tanıtım Formu, bakım bağımlılığı durumlarını değerlendirmek için Bakım Bağımlılığı Ölçeği kullanıldı. Veriler ameliyattan bir ile dört hafta sonra yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, sayı, yüzdelik, veri özelliklerine göre t testi, Anova Varyans Analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların 1. ve 2. izlem sırasındaki bakım bağımlılıklarının orta düzeyde olduğu belirlendi. Hastaların Bakım Bağımlılığı Ölçeği alt maddelerinin 1.ve 2.
Özet (Çeviri)
Determination of Postoperative Care Dependence of Liver Transplant Patients Purpose: The aim of this study was to determine the level of postoperative care dependence of liver transplant patients. Material Method: This descriptive study was conducted between October 2015 and July 2019 at Inonu University Liver Transplantation Institute Liver Transplantation Clinics. The population of the study consisted of adult patients who underwent liver transplant surgery in this clinic. The sample consisted of 141 patients selected by random sampling method. Patient Identification Form was used to determine the descriptive characteristics of the patients and Care Dependence Scale was used to assess the care addiction status. Data were collected by the researcher by face to face interview method one to four weeks after the operation. Mean, standard deviation, number, percentage, t test according to data characteristics and Anova ANOVA were used for statistical evaluation of the data. Results: It was determined that the care addictions of the patients who participated in the research were at the middle level.