Abdominal cerrahi uygulanan hastalarda biyoenerjinin ameliyat sonrası ağrı üzerine etkisi
The effect of bioenergy on postoperative pain in patients experienced abdominal surgery
  1. Tez No: 486942
  2. Yazar: BAHAR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MERAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Araştırma, abdominal cerrahi uygulanan hastalarda biyoenerjinin ameliyat sonrası ağrı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, yinelenen ölçümlerde kontrol gruplu yarı deneme modeline göre Aralık 2015- Aralık 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini; İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi ve Karaciğer Nakli Enstitüsü Yoğun Bakım Üniteleri'nde ameliyat olan 18 yaş ve üzeri hastalar oluşturmuştur. Yapılan güç analizi sonucunda örnekleme 210 hastanın (105 deney, 105 kontrol) alınması gerektiği belirlenmiştir. Hastalar olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplamada Hasta Tanıtım Formu ve Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki hastalara Hasta Tanıtım Formu uygulanıp GKÖ ile ağrı düzeyleri belirlendikten sonra 10-15 dakika biyoenerji uygulanmıştır. Biyoenerji sonrası 5., 30., 60., 90. ve 120. dakikada tekrar GKÖ ile ağrı düzeyleri değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart Sapma, Ki-Kare, Bağımsız Gruplarda t Testi ve Varyans Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Deney grubu hastalarının biyoenerji öncesi 5.87±1.36 olan ağrı düzeyinin biyoenerji sonrası 5., 30., 60. dakikalarda düştüğü, 90. ve 120. dakikalarda tekrar yükseldiği ancak 120. dakikada biyoenerji öncesine göre daha düşük bir ağrı düzeyine sahip oldukları (5.02±2.38) tespit edilmiştir (p=0.000). Kontrol grubundaki hastaların ağrı şiddetinin ise biyoenerji sonrası 5. dakikada düşmüş olmasına rağmen 30. dakikadan itibaren artarak devam ettiği belirlenmiştir (p= 0.185). Sonuç: Biyoenerjinin abdominal cerrahi uygulanmış hastalarda ameliyat sonrası ağrı kontrolünde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research has been conducted to determine the effect of bioenergy on postoperative pain in patients experienced abdominal surgery. Material and Method: Study was conducted between December 2015 and December 2017 at Inonu University Turgut Ozal Medical Center General Surgery Intensive Care Unit and Liver Transplant Institute Intensive Care Units as a quasi-experimental research with control group in repeated measurements. Study population consisted of patients underwent abdominal surgery and over the age of 18. After the power analysis, it was determined that 210 patients (105 experiments, 105 controls) should be taken in the sample group. Patients were selected by random sampling method. Patient Identification Form and Visual Analog Scales were used for data collection. After applying Patient Identification Form to the patients in the experimental group and determining pain leves with VAS, bioenergy was applied for 10-15 minutes. Pain levels were reevaluated in 5th, 30th, 60th, 90th and 120th minutes with VAS. Data were evaluated with Number, Percentage, Mean, Standard Deviation, Chi-Square, Independent Group t Test and Variance Analysis. Results: Before bioenergy, the experimental group's pain level was 5.87 ± 1.36. However, it decreased at the 5th, 30th and 60th minutes after bioenergy. Although it increased again at 90th and 120th minutes, a lower level of pain (5.02 ± 2.38) was detected at 120th minute compared with pre-bioenergy (p= 0.000). Pain intensity in the control group was found to increase gradually after 30th minute (p= 0.185), even though it decreased at 5th minute after bioenergy. Conclusion: Bioenergy was found to be effective in postoperative pain management in patients experienced abdominal surgery.