Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin şirket imajına etkisi
Impact of sustainable supply chain management on company image
  1. Tez No: 587763
  2. Yazar: LALEZAR ÖZLEM ŞENMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAL GEDİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dünyada Sanayi Devrimi sonrası ortaya çıkan hızlı ekonomik gelişmelerin çevre üzerindeki etkileri özellikle yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren hissedilmeye ve gözlenmeye başlamıştır. Çevre sorunlarının artışıyla birlikte bu sorunların çözümüne yönelik yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Bu şekilde ortaya çıkan sürdürülebilirlik kavramı şirketler tarafından da benimsenmeye başlamıştır. Son yıllarda uluslararası anlaşmalar, ulusal yasalar ve tüketicilerin talepleri doğrultusunda şirketler sürdürülebilir yaklaşımlara önem vermek durumunda kalmışlardır. Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi, üretimin en başından nihai tüketime kadar geçen süre zarfındaki tüm süreçlerin çevreye verdiği zararı en aza indirmeyi şirketin hedefleri arasına katmaktadır. Şirketler için ekstra bir maliyet unsuru olan bu yaklaşımın, tüketiciler gözünde şirket imajına olumlu etkileri bulunmaktadır. Diğer bir ifadeyle tüketici tarafından, sürdürülebilir tedarik zinciri uygulayan şirketlerin imajları olumlu yönde algılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of the rapid economic developments that have taken place in the world after the Industrial Revolution began to be felt and observed especially in the second half of the twentieth century. With the increase of environmental problems, new approaches have been put forward to solve these problems. The concept of sustainability, which has emerged in this period, has also been adopted by companies. In recent years, in accordance with international agreements, national laws and consumer demands, companies have had to give importance to sustainable approaches. Sustainable supply chain management includes minimizing the negative environmental impact of all processes from the beginning of production to final consumption. This approach, which is an additional cost for companies, has positive impacts on the image of the company from the view point of consumers. In other words, the image of companies applying sustainable supply chain management is perceived positively by the consumers.