Sağıtım dozlarında uygulanan bazı sulfonamidlerin alabalıkların (Oncorhynchus mykiss) yenilebilir dokularında kalıntı düzeyleri ile vücuttan atılma sürelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 58780
  2. Yazar: İDRİS TÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gökkuşağı alabalıklarında tedavi amacıyla kullanılan sulfadiazin, sulfamerazin, sulfametazin, sulfametaksazol ve sulfadimetoksin'in dokulardaki kalıntı düzeylerinin ne kadar zamanda tolerans limitlerinin altına düştüğü, ilaç uygulamasından ne kadar süre sonra tüketime sunulması gerektiği ve sülfonamid grubu ilaçlar uygulandığı zaman dokularda hangi düzeylerde bulunduğu ortaya konulmuştur. Grup ortalama ağırlıkları birbirine yakın olacak şekildel80 adet balık her grupta 36 adet olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Grubun herbirine bir sülfonamid türevi uygulandı. Sulfadiazin, sulfamerazin, sulfametazin ve sulfametaksazolun 11. günde, sulfadimetoksinin ise 7. günde tolerans limitinin altına indiği saptanmıştır. Bu sonuçlara göre Gökkuşağı alabalıklarının sulfadiazin, sulfamerazin, sulfametazin ve sulfametaksazol için 1 1. günden, sulfadimetoksin için ise 7. günden sonra tüketime sunulabileceği kanısına varılmıştır. Gökkuşağı alabalığı kas dokusunda sulfadiazin 17. günde 18 ppb, sulfamerazin 19. günde 10 ppb, sulfametazin 17. günde 10 ppb, sulfametaksazol 15. günde 4 ppb, sulfadimetoksin ise 1 1. günde 3 ppb düzeyinde tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, sulfadiazine, sulfamerazine, sulfamethazine, sulfamethoxazole and sulfadimethoxine were applied to rainbow trouts. The duration of lowering sulfonamides below tolerance limits for the residue levels accumulated in tissues was researched by HPLC. In addition consumption time after medication, and occurance levels of sulfonamide group in tissues were monitored. 180 rainbow trouts with close group weights were chosen and were devided into 5 groups and each group contained 36 rainbow trouts. Then, a sulfonmide derivative was applied to each group. It was found that the tolerance limits of sulfadiazine, sulfamerazine, sulfamethazine and sulfamethoxazole lowered below on the 1 1th day. However it was below on the 7th day in term of sulfadimethoxine. It was concluded that the rainbow trouts could be consumed after the 11th day in point of sulfadiazine, sulfamerazine, sulfamethazine and sulfamethoxazole, and after the 7th day for sulfadimethoxine. Levels of sulfadiazine, sulfamerazine, sulfamethazine, sulfamethoxazole and finally sulfadimethoxine were found as 18 ppb on the 17th day, 10 ppb on the 19th day, 10 ppb on the 17th day, 4 ppb on the 15th day, and 3 ppb on the 1 1th day respectivelly.