Üniversite öğrencilerinin kariyer tercihlerinin demografik özellikler açısından incelenmesi
Investigation of university students' career preferences in terms of demographic characteristics
  1. Tez No: 587811
  2. Yazar: RAZİYE YANATMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA GÜN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kariyer konusu bireyin tüm yaşamını ilgilendirmektedir. Bireylerin kariyer fırsatlarına ulaşması için hedeflerini net bir şekilde belirlemesi ve bu hedefler için planlar oluşturması gerekmektedir. Bireyler bu gerekliliği dikkate alarak kendi değerleri ile uyumlu olacak şekilde kariyer tercihlerini oluşturma eğilimi içindedirler. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kariyer tercihlerini oluşturan faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma evrenini, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde öğrenim gören önlisans ve lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın amacını gerçekleştirebilmek için nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği ile 504 öğrenciden örnekleme yoluyla veri toplanmıştır. SPSS 22.00 paket programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bu verilere sırasıyla; frekans ve yüzde, güvenilirlik analizi, açıklayıcı faktör analizi, t-testi, ANOVA ve Tukey test analizleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda üniversite öğrencilerinin kariyer tercihlerinde etkili olan dokuz faktör tespit edilmiştir. Bu faktörler;“Kariyer Tercihinde Farkındalık”,“Bireyin Kariyer Planlama Çabaları”,“Kariyer Tercihinde Maddi İmkânlar”,“Kariyer Tercihinde Üniversite Faktörü”,“Kariyer Tercihinde Aile Faktörü”,“Kariyer Tercihinde Sosyal İmkânlar”,“Kariyer Tercihinde Referans Grupları Faktörü”,“Bireysel Hedeflerin Belirlenmesi”ve“Kariyer Tercihinde Tatmin”şeklinde ifade edilmiştir. Bu faktörlerin üniversite öğrencilerinin demografik durumlarına göre farklılık gösterip göstermediği de test edilmiştir. Buna göre; üniversite öğrencilerinin kariyer tercihlerinde cinsiyet, yaş, eğitim türü, okuduğu bölüm, sınıf, öğrenim türü, mezun oldukları lise, hayalini kurdukları bölümde okuyup okumama, babanın mesleği, ailenin ikamet ettiği yer, ailenin aylık gelir düzeyi değişkenlerine göre farklılık gösterdiği; anne ve babanın eğitim düzeyi, annenin mesleği ve iş tecrübelerinin olup olmama değişkenlerine göre ise herhangi bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Career issue concerns the whole life of the individual. In order to obtain career opportunities, individuals need to clearly define their goals and to create plans for these purposes. Individuals prefer to develop their career preferences in accordance with their own requirements. The aim of this study is to determine the factors that make up career choices of university students and to determine whether these factors differ in terms of demographic variables. The research population consists of the students studying in associate and undergraduate degree students at Muğla Sıtkı Koçman University. In order to realize the aim of the study, survey technique was chosen as the method of quantitative research collection data were collected from 504 students by sampling. The questionnaires were analyzed by SPSS 22.00 software. Frequency and percentage analiysis, reliability analysis, explanatory factor analysis, t-test, ANOVA and Tukey test were used in order to analyze the data. As a result of the analysis, nine factors that affect the career preferences of university students were identified. These factors;“Career Choice Awareness”,“ Individual Career Planning Efforts”,“Material Oppurtunuties in Career Preference”,“Family Factor in Career Preference”,“University Factor in Career Preference”,“Social Opportunities in Career Preference”,“Reference Group Factor in Career Preference”,“ Determination of Individual Goals”and“ Satisfaction with Career Preference”. It has also been tested whether these factors differ according to demographic status of university students. The results showed there was a difference on university students' career preferences in terms of gender, age, type of education, department, class, type of study, high school they graduated, studying in the department they dreamed, father's occupation, family residence, family monthly income level. It was determined that there was no difference between maternal and father's education level, maternal occupation and work experience.