Etik liderliğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of ethical leadership on organizational commitment: A research on employees of Mehmet Akif Ersoy University
  1. Tez No: 587869
  2. Yazar: SERDAR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşme ile birlikte sürekli gelişen ve değişen rekabetçi bir iklimde örgütler faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar. Böyle bir ortamda örgütlerin başarılı olmaları ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri için sahip oldukları en önemli kaynak insan faktörüdür. Bu bağlamda, örgütsel bağlılık kavramı her geçen gün önem kazanmakta, örgüt değer ve amaçlarını benimsemiş, örgütsel amaçlar doğrultusunda çaba sarf etmeye istekli, örgüte bağlılığı yüksek çalışanlara duyulan gereksinim artmaktadır. Çalışanların örgütsel bağlılıklarının sağlanmasında liderlerin özellik ve davranışlarının payı büyüktür. Yönetim ve liderlik tarzının etik değerlere dayanması, çalışanların örgütsel bağlılığını arttıran ciddi bir etkendir. Etik lider, herkes tarafından benimsenen ortak değer ve misyon oluşturarak örgütsel bağlılığın artmasını sağlar. Etik bir lider, örgüt üyelerinin örgütte kalma ve başarma arzularını arttırıcı etki yapacaktır. Bu çalışmanın amacı etik liderliğin örgütsel bağlılık düzeyine etkisini belirlemektir. Çalışma Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde gerçekleştirilmiş olup, veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket ile elde edilen veriler, frekans değerleri, yüzde analizi, faktör analizi, korelasyon ve regrasyon analizleri ile bağımsız iki örnek T-testi uygulanarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde etik liderlik davranışının örgütsel bağlılığı pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca kurumda görev yapan sürekli işçiler ile idari personelin etik liderlik algıları ve örgütsel bağlılıklarının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmış, bu doğrultuda sürekli işçiler ile idari personelin devam bağlılığı ve normatif bağlılık düzeyleri arasındaki fark istatistiksel bakımdan anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In an environment which is constantly developing and changing by the effect of globalization, the most important resource for organizations to be successful and survive is human factor. In this context, the concept of organizational commitment is gradually gaining importance. There is an increasing need for employees with high commitment on the organization, who embrace organizational values and goals, and are willing to make efforts in line with organizational goals. Management and leadership style is based on ethical values, and its commitment to organizational values is a serious factor that increases the organizational commitment of employees. Ethical leader is reliable, highly ethical, guiding and enlightening person. The ethical leader provides a common value and mission adopted by everyone to increase organizational commitment. An ethical leader has an influence on increasing the desire of members of the organization to stay and succeed in the organization. The aim of this study is to determine the effect of ethical leadership on organizational commitment level. The study was conducted in Burdur Mehmet Akif Ersoy University and questionnaire technique was used as data collection method. The data collected was analyzed by using frequency values, percentage analysis, correlation and regression analysis and two independent samples T test. According to the findings, it has been determined that ethical leadership has a positive effect on organizational commitment.. Furthermore, it has been investigated whether there is a statistically significant difference between the ethical leadership perceptions and organizational commitment of the permanent workers and administrative staff, and as a result, the difference between continuation commitment and normative commitment levels of permanent workers and administrative staff was found statistically significant.