Bilişim sistemlerinin işletme performansına etkisi: Marina işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of information systems on operating performance: A research on marina enterprises
  1. Tez No: 587897
  2. Yazar: ÖMER FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ARSEZEN OTAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde örgütlerin çevre koşullarında, çok hızlı değişmeler yaşanmaktadır. Teknolojinin sürekli olarak değişmesi, geleceğin öngörülebilirliğinin azalması, dünyanın giderek küresel hale gelmesi gibi durumlar sonucu, örgütlerin bilgiye duydukları ihtiyaç artmaktadır. Denizde deniz araçlarıyla gerçekleştirilen, turizm amaçlı meslek faaliyetleriyle onu doğrudan destekleyen diğer meslek faaliyetleri deniz turizmi olarak tanımlanmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de deniz turizmi, toplam turizm gelirlerinin %25'ini oluşturmakta, dolayısıyla talebin en yüksek olduğu turizm dallarında birisi konumundadır. Bu çalışmada bilgi teknolojilerinin örgütsel performansa etkisinin ölçülmesi için bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu model bilgi teknolojileri hakkında bilinenleri sentezlemek, rekabetçiliğe yönelik öneriler geliştirmek ve gelecekteki araştırmalara yön vermek amacıyla tasarlanmıştır. Geliştirilen model marina işletmeleri üzerinde uygulanmıştır. Sonuç olarak, çoğu katılımcının bilgi teknolojilerinin olumlu katkı sağladığı konusunda kesin yargıları olmasına rağmen bilgi teknolojilerinin olumlu katkılarının somut olarak neler olduğunu ortaya koyamadıkları gözlemlenmiştir. Bundan dolayı, bilgi teknolojilerinin kullanım alanları ve somut yararları marina işletmelerine anlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are very rapid changes in the environmental conditions of organizations. As the technology changes continuously, the predictability of the future decreases and the world becomes increasingly global, the need for information increases. Other professional activities which are carried out by sea vehicles and which directly support him with his professional activities for tourism purposes are defined as sea tourism. Three sides of Turkey is surrounded by seas, it constitutes 25% of total tourism revenues, so that is one of the highest demand positions in the tourism branch, the marine tourism. In this study, it is aimed to develop a model for measuring the effect of information technologies on organizational performance in the marine tourism This model is designed to synthesize what is known about information technologies, to develop suggestions for competitiveness and to guide future research. Developed model has been applied on marina enterprises. As a result, it is observed that although most participants have firm judgments about the positive contribution of information technologies, the positive contributions of information technologies cannot reveal what is concrete. Therefore, the usage areas and the concrete benefits of information technologies should be explained to marina businesses.