Yükseköğretim kurumlarında bilişim teknolojileri kullanımının örgüt performansına etkileri ve bir araştırma
Information technology affects on organizational performance in higher education institutions and a research
- Tez No: 303831
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Literatürde son yıllarda örgütsel performans ile ilgili çalışmalar geniş yer alırken, yüksek öğretim kurumlarında örgütsel performans konusunda yapılmış bir araştırmaya rastlanılamamıştır. Bu çerçevede özellikle yükseköğretim kurumlarından vakıf üniversitelerinde bilişim teknolojilerinin örgüt performansına etkilerinin değerlendirilmesi orijinal bir konu niteliğindedir.Bu tez çalışmasında yüksek öğretim kurumlarında bilişim teknolojilerinin örgüt performansına etkileri çok yönlü olarak incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Bilişim teknolojisi kavramı, önemi, bilişim teknolojilerinin gelişimi ve bilişim teknolojilerinin örgütsel etkileri irdelenmektedir. İkinci bölümde, performans kavramı ve boyutları, örgütsel performansın ölçülmesi, örgütsel performans ve bilişim teknolojisi ilişkisi konularına yer verilmektedir. Üçüncü bölümde, bilişim sistemlerinin kullanımı ve yükseköğretim kurumlarında bilişim sistemleri konuları ele alınmaktadır.Çalışmanın son bölümünde, kapsamında dokuz fakülte ve iki yüksek okul bulunduran vakıf üniversitesinde bilişim teknolojileri kullanımı araştırılarak, bilişim teknolojileri kullanımının, örgütsel performansa etkileri korelasyon ve regresyon analizleri ile ortaya konulmaya çalışılmış, genel bir değerlendirmeye ulaşılmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak, üç bağımsız değişkenin de (bilişim teknolojisinin özellikleri, bilişim teknolojisinin faaliyetlere etkisi, bilişim teknolojisin yatırımının algılanması) örgütsel performans üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Bunlardan, bilişim teknolojisinin faaliyetlere etkisi boyutunun örgütsel performans üzerinde %27 oranı ile en etkili olduğu görülmüştür. Bunun nedeni bilişim teknolojisinin hızlı hizmette bulunmayı sağlaması, istenilenin zamanında yerine getirilebilmesine olanak tanıması, işlerin yapılmasını kısaltması, iş verimliliğini arttırması ile açıklanabilir. Günümüzde teknolojinin olumlu etkileri her alanda görülmektedir. Bulgular da bu düşünceyi destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Although you can find a lot of works about organizational justice done recently in management literature, you can find nothing about organizational performance in higher education institutions. Therefore, information technologies affects on organizational performance at foundation universities belonging higher education instutions is an original issue.In this thesis, the effect of information technologies usage on organizational performance in foundation universities, which is an important piece in higher education instutions, has been throughly examined.In this regard, the study is composed of four parts. In the first part, the concept of information technology, its components, classifications and information technologies organizational effects are discussed. In the second part of the study includes the term of performance and its dimensions, evaluation of organizational performance and relations between organizational performance and information technology. Third part of the study includes information systems usages and information systems in higher education instutions.At the final part of the thesis, organizational performance criterions and the usage of information technology at 9 facultee and 2 high schools of a foundation university, have been questioned and by applying the information technology systems, evaluation and general understanding of its effects on the organizational performance has been reached with using correlation analysis and regression analysis.