Lavandula x intermedia, Mentha x piperita ve Origanum onites'in toplam fenolik bileşik ve antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Determination of total phenolic compounds and antioxidant properties of Lavandula x intermedia, Mentha x piperita and Origanum onites
  1. Tez No: 587905
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yapılan bu çalışmada Lavandula x intermedia, Mentha x piperita ve Origanum onites bitkilerinin fenolik bileşiklerinin ve antioksidan özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. En sık kullanılan antioksidan aktivite belirleme testlerinden olanFolin-Ciocalteu ayıracı (FCR) ile toplam fenolik yöntemi ile 2,2-Difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikal süpürme kapasitesi yöntemi kullanılmıştır. Ortalama toplam fenolik bileşik miktarı, Lavandula x intermedia için 0,649 mg GAE/ml, Mentha x piperita için 0,732 mg GAE/ml ve Origanum onites için 0,690 mg GAE/ml 'dir. En yüksek fenolik içerik M. x piperita 'da, daha sonra O. onites 'te, en düşük içerik ise L. x intermedia'da bulunmuştur. DPPH radikal süpürme aktivitesine göre IC50 değerleri L. x intermedia için 0,035 mg/ml, M. x piperita için 0,015 mg/ml ve O. onites için 0,039 mg/ml olarak bulunmuştur. Bulunan sonuçlara göre en yüksek radikal süpürme aktivitesini M. x piperita göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine total phenolic compounds and antioxidant properties of Lavandula x intermedia, Mentha x piperita and Origanum onites. Folin-Ciocalteu and 2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl radical scavenging capacity method, which are the most commonly used antioxidant activity determination methods, were used. The average amount of total phenolic compounds is 0.649 mg GAE/ml for Lavandula x intermedia, 0.732 mg GAE/ml for Mentha x piperita and 0.690 mg GAE/ml for Origanum onites. The highest phenolic content was found in M. x piperita, then in O. Onites and the lowest content in L. X intermedia. According to the DPPH radical scavenging activity, IC50 values were 0.035 mg/ml for L. X intermedia, 0.015 mg/ml for M. x piperita and 0.039 mg/ml for O. onites. According to the results, the highest radical scavenging activity showed M. x piperita.