Bazı lavanta (Lavandula x intermedia Emeric ex Loisel.) ekotip ve çeşitlerinin Isparta koşullarında tarımsal ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determine of agricultural and technological properties of some lavandin (Lavandula x intermedia Emeric ex Loisel.) ecotype and varieties in Isparta region
  1. Tez No: 470822
  2. Yazar: HASAN ASLANCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmada Lavandula intermedia türüne ait 5 çeşit (Seguret, Abrial, Grasso, Dutch, Süper A) ve 1 ekotip (Akmeşe) lavanta kullanılmıştır. Çalışma tesadüf bloklarında deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak 2013 yılında yürütülmüştür. Denemede kullanılan lavandin çeşitlerinin özellikleri incelendiğinde en yüksek bitki boyu (86.1 cm) ve başaklı sap uzunluğu (58.67 cm) Süper A çeşidinden elde edilmiştir. En düşük bitki boyu Grasso çeşidinden (67.4 cm) ve en düşük başaklı sap uzunluğu Dutch çeşidinden (35.78 cm) elde edilmiştir. Çiçeklenme başlangıcı (01/07/2013) ve hasat tarihi (21/07/2013) bakımından en erkenci çeşit Seguret olmuştur. Araştırmada en yüksek yaş çiçek verimi Seguret (816.6 kg/da) en düşük Dutch (352.9 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek drog çiçek verimi Grasso ( 341.3 kg/da) çeşidinden, en düşük drog çiçek verimi dutch (167.2 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir. Uçucu yağ oranı bakımından en yüksek oran Grasso (% 9.13) çeşidinden, en düşük oran Seguret (% 4.93) ve Dutch (%4.93) çeşitlerinden alınmıştır. En yüksek uçucu yağ verimi Grasso (30.05 L/da), en düşük ise Dutch (6.28 L/da) çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Five different varieties (Seguret, Abrial, Grasso, Dutch, Süper A) and one ecotype (Akmeşe) were used in the study. The project was designed according to Randomized Blocks with three replicates in 2013. When characteristics of Lavandin varieties were examined, the highest plant height and the highest fresh stem flower were obtained from Super A variety, 86.1 cm and 58.67 cm respectively. The lowest plant height was determined in Grasso variety (67.4 cm) and the lowest fresh stem flower was obtained from Dutch variety (35.78 cm). Seguret variety was determined as the earliest season variety according to date of blossom and harvest date, 1 July and 21 July, respectively. The highest and the lowest fresh flower yield was obtained from Seguret (816.6 kg da-1) and Dutch (352.9 kg da-1). We determined the highest drog flower yield in Grasso variety (341.3 kg da-1) and the lowest drog flower yield in Dutch variety (167.2 kg da-1). According to results of essential oil analysis, Grasso variety had the highest rate with 9.13 % and Dutch variety had the lowest rate with 4.93 %. The highest and lowest essential oil yield were obtained from Grasso and Dutch varieties, 30.05 l da-1 and 6.28 l da-1 , respectively.