Ekonomik güvenlik bağlamında Türkiye ile G7 ülkelerinin karşılaştırmalı bir analizi
A comparative analysis of Turkey and other G7 countries on the basis of economical security
  1. Tez No: 587919
  2. Yazar: HAKİME ÖZKÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLMİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde bir devletin gücü, ilk aşamada ekonomik güç olarak ortaya çıkmaktadır. Yeterli ekonomik güce sahip olan bir devlet, milli güvenliğini, siyasal bağımsızlığını sağlayacak imkânı yaratabilmektedir. Ekonomik gücünü kaybeden, gerekli ekonomik güce sahip olmayan toplumlar, günümüz dünyasında milli güvenliklerini sağlamada ciddi problemler ile karşılaşmaktadırlar. Ekonomik güvenlik, bir devletin güvenliğini ve bütünlüğünü oluşturan en temel unsurlardan olup ulusal güvenlik stratejisinin bir parçasıdır. Dünya üzerindeki ulusal güvenlik kavramının soğuk savaşın bitişinden sonra ekonomik güvenliğe kaydığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve G7 ülkelerinin ekonomik yapısından kaynaklı ekonomik verilerin 10 yıllık süreçte karşılaştırılarak içinde bulunduğu tehdit ve riskleri belirlemektir. Çalışmanın sonunda elde edilen verilen doğrultusunda ekonomik yönden kuvvetli ülkelerin oluşturduğu G7 topluluğu, ekonomik göstergeler açısından ülkemizden güçlü durumdadır ve ülkemiz ekonomi güvenliği açısından tehdit altındadır.
Özet (Çeviri)
Today, the power of a state emerges as the economic power in the first stage. A state with sufficient economic power can create the opportunity to ensure its national security and political independence. Societies which lose their economic power and do not have the necessary economic power face serious problems in ensuring their national security in today's world. Economic security is one of the fundamental elements of the security and integrity of a state and is part of the national security strategy. It is seen that the concept of national security in the world has shifted to economic security after the end of the cold war. The aim of this study was found in Turkey and threats by comparing the 10-year process of economic data sourced from the G7 economic structure and to identify risks. At the end of the study, the G7 community, composed of economically strong countries, is strong in terms of economic indicators, and our country is under threat for economic security.