Düzensiz göçle mücadelenin iç güvenlik bağlamında yönetimi: Türkiye örneği
Management of struggle against irregular migration in the context of internal security: Case of Türkiye
- Tez No: 793273
- Danışmanlar: DR. TARIK AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Her ne kadar göç ve göçmen kavramlarının varlığı insanlık tarihi kadar eski olsa da dünyanın göç sorunu ile mücadelesi çok eskilere dayanmamaktadır. 20. yüzyılın sonlarında soğuk savaşın sona ermesi ve 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de meydana gelen terör saldırıları göç sorununa dünyanın yaklaşımı açısından bir milat olarak kabul edilebilir. O döneme kadar konuyu siyasal, beşerî, toplumsal, sosyal ve ekonomik bir süreç bağlamında ele alan dünya devletleri, artan göçmen sayısı ve getirdiği sorunlar nedeniyle göçü artık bir ulusal güvenlik sorunu olarak görmekte, iç güvenlik endişeleri başta olmak üzere, güvenlik temelli uygulamalar ve politikalar uygulamaktadır. İç çatışmalar, savaşlar, ekonomik sıkıntılar, siyasi bunalımlar gibi sebeplerle göç etmek zorunda kalan insan sayısı 100 milyonu geçen dünyada, bu sorundan en çok etkilenen ülke ise şüphesiz Türkiye olmuştur. Türkiye, UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) verilerine göre dünyada en çok mülteciye (3,8 milyon) ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Yıllardır yurt içi ve dışında terör örgütleri ile mücadele eden Türkiye'nin, Suriye kaynaklı göç karşısında uyguladığı açık kapı politikasının da etkisi ile, ülke içindeki yabancı sayısı toplam nüfusun yaklaşık %6,5'ine ulaşmıştır. Bu durum; sebep olduğu sosyal, kültürel ve ekonomik sıkıntıların yanı sıra tüm dünyada olduğu gibi konunun Türkiye içinde artık bir ulusal güvenlik problemine evrilmesini kaçınılmaz kılmıştır. Düzensiz göç bir yasa dışı davranış olması nedeniyle başlı başına bir iç güvenlik problemidir. Ancak diğer iç güvenlik problemlerinden farkı çözümü dışardan kaynaklanan bir iç güvenlik problemi olmasından ileri gelmektedir. Bu nedenle uygulanan klasik iç güvenlik tedbirleri orta ve uzun vadede düzensiz göç konusunda yetersiz kalmıştır. Sorunun karmaşık ve çok boyutlu olması nedeniyle, çözümün de ancak uluslararası taraflarca ortak akıl ve politikalarla sağlanabileceği kanaati tüm dünyada oluşmaya başlamıştır. Bu bağlamda Türkiye'de dünyadaki gelişmelere paralel olarak ulusal ve uluslararası boyutta düzensiz göç ile mücadelesini sürdürmektedir. Tezin amacı göç ve düzensiz göç olgusunun dünyada ve Türkiye'de iç güvenlik bağlamında nasıl yönetildiğini ortaya koyarak, Türkiye için uygulanabilecek politika ve stratejileri tespit edebilmektir. Üç bölüm olarak hazırlanan tezin; birinci bölümünde güvenlik ve iç güvenlik kavramları incelenmiş, ikinci bölümünde göç ve düzensiz göç açıklanarak dünya uygulamaları tartışılmış, üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'nin düzensiz göç ile mücadelesinde aldığı iç güvenliğe yönelik tedbirler ve uyguladığı politikalar ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda dünya devletleri ve Türkiye'nin düzensiz göç ile mücadelesinde uygulayabileceği politika ve stratejiler kapsamında çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the existence of the concepts of migration and migrants is as old as the history of humanity, the world's struggle with the problem of migration does not go back very far. In the late 20th century, the end of the Cold War and the terrorist attacks in the USA on 11 September 2001 can be considered a milestone in the world's approach to the migration problem. The states of the world, which until that period dealt with the issue in the context of a political, human, social, and economic process, then approach migration as a national security problem. Due to the increasing number of migrants and the problems they bring, states implement security-based practices and policies, especially regarding internal security concerns. In a world where the number of people forced to migrate due to internal conflicts, wars, economic difficulties, and political crises has exceeded 100 million, Türkiye has undoubtedly been the country most affected by this problem. According to UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees) data, Türkiye is the country hosting the world's largest number of refugees (3.8 million). The number of foreigners in Türkiye, a country fighting against terrorist organizations at home and abroad for years, has reached approximately 6.5% of its total population with the effect of the open-door policy implemented in the face of migration from Syria. In addition to the social, cultural, and economic problems it has caused, this situation has made it inevitable that the issue has evolved into a national security problem for Türkiye, as has been the case all over the world. Irregular migration is an internal security problem, as it is an illegal behaviour. However, it differs from other internal security problems because its solution originated outside. For this reason, the classical internal security measures applied have been inadequate regarding irregular migration in the medium and long term. Due to the complexity and multidimensionality of the problem, the conviction that international parties can only provide the solution with common sense and policies has started to emerge worldwide. In this context, Türkiye continues its struggle against irregular migration at the national and international levels in parallel with the developments in the world. The thesis aims to determine the policies and strategies for Türkiye that can be implemented by revealing how the phenomenon of migration and irregular migration is managed in the context of internal security in the world and Türkiye. The thesis is prepared in three chapters. In the first part of the thesis, the concepts of security and internal security are analyzed; in the second part, migration and irregular migration are explained, and world practices are discussed. In the third and last part of the study, implemented policies and the internal security measures taken by Türkiye in terms of the fight against irregular migration are put forward. In conclusion of the study, inferences have been made within the scope of policies and strategies that the states and Türkiye can implement in the fight against irregular migration.