Tablet ve akıllı telefonlar için hazırlanmış oyun uygulamalarının içerdiği mesajların 4-6 yaş çocukların gelişimi açısından değerlendirilmesi
Examining the messages in digital games, which have been developed for tablets and smart phones, in accordance with 4-6 years old children developments
- Tez No: 587934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmeler çocukluğu yaşama biçimini, toplumun çocuğa bakışını, çocuğun oyun araçlarını da değiştirmektedir. Bu araştırmanın amacı pek çok çocuğa ulaşan eğitici oyun yazılımlarının sahip olduğu özellikleri ortaya koymaktır. Amaçlı tipik örneklem yoluyla seçilen 20 eğitim yazılımı alan uzmanı ve yazar tarafından, hazırlanan kontrol listesi ile tek tek değerlendirilmiştir. Kontrol listesi geçerlik çalışması uzman görüşü yöntemine başvurularak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda eğitimsel yazılımlarda belirli kavramlar üzerinde tekrar yapıldığı, en fazla eşleştirme hafıza oyunlarına yer verildiği, değerlere yer verme oranının düşük olduğu, oyunların çocuğu tüketiciliğe teşvik ettiği görülmektedir. Karakterlerde hala cinsiyetçi yaklaşımlar ve önyargıların olduğu, oyunların etkileşimsiz olduğu da ortaya çıkan diğer önemli noktalardır. Buna göre oyun yazılımları çocuklar için ticari araç olarak görülmemesi gerektiği, çocuklara erken yaşlarda medya okuryazarlığı eğitimi verilmesi gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The technological developments have changed the way of living in childhood, the society's view of the child and the child's play tools. The aim of this study is to reveal the features of educational game software that reaches many children. Twenty educational software selected through a typical sample was evaluated individually by the field expert and the author with a checklist. The checklist validity study was carried out by applying the expert opinion method. As a result of the research, it is seen that educational software is repeated on certain concepts, most matching memory games are used, the rate of giving values is low and the games encourage the consumer to consumer. Other important points are that there are still sexist approaches and prejudices in the characters and games are noninteractive. Accordingly, game software should not be seen as a commercial tool for children and media literacy education should be given to children at an early age.