Sınıf ve branş öğretmenlerinin öğretim ilke ve yöntemlerine ilişkin öz-yeterlik algıları
Class and branch teachers teaching principal and methods regarding self sufficiency perceptions
  1. Tez No: 587944
  2. Yazar: MEHMET ALİ TÜRKKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ELBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, branş ve sınıf öğretmenlerin öğretim ilke ve yöntemlerine ilişkin öz- yeterlik algılarını belirlemektir. Bu araştırma tarama (survey) modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın katılımcıları 2017-2018 yılları arasında Erzurum ili Aşkale ilçesinde görev yapan 330 sınıf ve branş öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı; öğretmen ve öğretmen adayları için geliştirilen 'Öğretim İlke ve Yöntemleri Dersi Öz-Yeterlik Ölçeği'dir. Verilerin analizinde ise, ise t-testi, ANOVA testinden faydalanılmıştır. Anlamlılık düzeyi tüm analizler için .05 olarak alınmıştır. Çalışmanın sonunda, öğretmenlerin öğretim ilke ve yöntemleri öz-yeterlik düzeyleri, temel kavramlar bilgisi, öğrenme-öğretme yaklaşımları bilgisi ve planlama bilgisi alt boyutlarında ortancanın üstünde olduğu tespit edilmiştir. Program geliştirme süreci bilgisi, öğrenme-öğretme yaklaşımları bilgisi alt boyutlarında ise ortalamanın altında olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin öğretim ilke ve yöntemleri öz-yeterlik düzeyleri ile“cinsiyet”,“branş”,“eğitim düzeyleri”,“görev yaptıkları okul kademesi”, ve“mezun oldukları fakülte”,“hizmet içi eğitim alıp almama”,“Öğretim ilke ve yöntemleri dersini lisansta alıp almama durumları”, arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Öğretmenlerin öğretim ilke ve yöntemleri öz-yeterlik düzeyleri ile“kıdemleri”arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-efficacy perceptions of branch and classroom teachers about teaching principles and methods. This research is a survey model. The research consists of 330 class and branch teachers working in Aşkale district of Erzurum between 2017-2018. Data collection tool; It is the ilke teaching Principles and methods course self-efficacy scale sek developed by Sekvan KUZU for teachers and prospective teachers. In the analysis of the data, t-test and ANOVA test were used. Significance level was taken as. 05 for all analyzes. At the end of the study, it was determined that the teachers were above the median in terms of their self-efficacy levels of knowledge of basic concepts, knowledge of teaching and learning approaches and planning knowledge. It was found that the sub-dimensions of knowledge of program development process were lower than the mean.“Gender”,“branch”“education level”,“school level they're working at”, faculty they graduated from“, ”whether or not to take the course", there was no statistically significant difference.There was no statistical difference among all these situations. There was a statistically significant difference between teachers self-efficacy levels and their seniority.