Yeni Keynesyen iktisat ve 2008 krizi
New Keynesian economics and 2008 crisis
  1. Tez No: 587963
  2. Yazar: BARIŞ KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ELİF BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması günümüz makro iktisat teorisine büyük katkılar sunmuş olan Yeni Keynesyen Makro İktisat Teorisini ayrıntılı bir şekilde incelemeyi ve ayrıca 2008 Küresel Finansal Krizi ile ilgili gerek oluşum mekanizması gerekse de sebepleri ve sonuçları açısından bir değerlendirmesi amaçlamaktadır. Yeni Keynesyen İktisat, teorinin temellerinin atıldığı 1980'li yıllardan itibaren başlayan çalışmalar süresince gerek iktisat literatürüne gerekse de iktisat politikalarının şekillenmesinde çok büyük bir rol oynamıştır.. Geniş bir literatür taraması yapılan bu tezde heterojen düşüncelere sahip iktisatçılardan meydana gelen Yeni Keynesyen Teori olabildiğince geniş bir kapsamda değerlendirilmeye ve onların konjonktürel dalgalanmalar ile ilgili görüşü araştırılmaya çalışılmıştır. Hem Yeni Keynesyenlerin ortaya attığı kavramlar hem de bu kavramların oluşmasına zemin hazırlayan benzer kavramlar ilgili iktisat ekollerinin görüşleri karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır. Son olarak bu okula mensup iktisatçıların yaptıkları çalışmalar yardımıyla söz konusu iktisadi modellerin Yeni Keynesyen literatür içinde nasıl bir yer tuttuğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the New Keynesian Macroeconomic Theory, which has contributed the most to the current macroeconomic theory, has been studied in detail. On the other hand, both the formation process and the cause and effect relation of the 2008 global crisis are discussed. New Keynesian Economics played a major role in shaping economic literature as well as economic policies during the 1980s when the foundations of the theory were laid. In the light of these developments, it is evident that the New Keynesian Macroeconomic Theory, which continues to develop, will continue its pioneering role in shaping the economic theory of the future. In this thesis, the new Keynesian Theory which is composed of heterogeneous and very different schools, is evaluated as broadly as possible. Although both the New Keynesian and the earlier literature used in the economics literature, the most frequently used terms and the main models of the theory were first defined within the scope of the possibilities, and then the approaches of other economics schools were discussed. Finally, with the help of the studies of the economists of this school, it is aimed to find out how the economic term in the new Keynesian literature. The topics that research mostly revolves around are real and nominal wages and price rigidities. In addition to this, asymmetric information, incomplete competition, coordination errors, NAIRU and hysteresis are explained as much as possible and policy implications and current developments are mentioned.