Türkiye'de genç nüfusta işsizlik sorunu ve mücadele politikaları
Youth unemployment problem and struggle policies in Turkey
  1. Tez No: 587967
  2. Yazar: ERKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UZUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İşsizlik olgusu içerisinde ortaya çıkan genç işsizliği kavramı, Türkiye'nin önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Eğitim hayatından çalışma hayatına geçen gençler, piyasa koşullarının zorluğu ile karşılaşmak durumunda kalmaktadır. İşverenler, girişimlerinin karlılığını göz önünde bulundurarak, gençleri niteliksiz ya da tecrübesiz bularak yetişmiş nitelikli iş gücünden faydalanmayı tercih etmektedir. Böylece etkileri tüm topluma yayılan sosyal, psikolojik, ekonomik sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de İŞKUR öncülüğünde uygulanan aktif iş gücü programları, gençlerin iş yaşamına geçişini ve işte kalmasını kolaylaştırsa da bu programların erişebildiği genç sayısı toplumun sınırlı bir kesimini oluşturmaktadır. Türkiye'de Kalkınma Planlarında ve Orta Vadeli Planlarda genç işsizlik sorununun bulunduğu kabul edilse de ulusal ölçekte bir ''genç istihdam stratejisi'' geliştirilememiştir. 2019 yılı Ocak ayı itibariyle, iş gücü istatistiklerine göre; Türkiye'de 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusta işsizlik oranı, 2018 yılı Ocak ayına göre Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi olan %26,7'ye yükselmiştir. Genç işsizlik sorununun çözümü için ulusal istihdam stratejisi ve ona bağlı genç istihdam stratejisi oluşturulmalıdır. Genç istihdam stratejisi bağlamında gençlerin iş hayatına geçişi ve işte kalışının sağlanması için örgün eğitimin yanında yaygın eğitim biçimleri ile yaşam boyu öğrenme faaliyetlerine uygun olarak çalışma koşullarının yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of youth unemployment that emerged in the case of unemployment has become one of the most important problems in Turkey. Young people who have passed from educational life to working life have to face the hardness of labor market conditions. Employers prefer to take advantage of qualified workforce considering their profitability because of young people are unqualified or inexperienced. Thus, consequences occurs that spreads effects social, psychological and economic to whole society. Thus, social, psychological and economic consequences what effects spread to whole society, occurs. The active labor market programs implemented in leadership of İSKUR in Turkey, although it makes easier to pass work life for youth and keep jobs of young people, the number of young people who access to these programs are just limited number of society. In Turkey, both in the Development Plans and the Mid-Term Plans are accepted that youth unemployment is a national problem, however a national ''youth employment strategy'' has not been able to develop yet. As of January 2019, according to labor force statistics; The unemployment rate among the young population in the 15-24 age range in Turkey, compared to January 2018, the highest level in the history of the Republic has increased to 26,7%. The national employment strategy and the youth employment strategy linked to it should be established in order to solve the unemployment and youth unemployment problem. In the context of young employment strategy, it is necessary to reshape working conditions in accordance with lifelong learning activities with non-formal education in addition to formal education in order to ensure the transition of young people to work life and stay in business life.