Otomotiv yan sanayi sektöründe, toplam kalite yönetimi kapsamında kalite maliyetleri uygulaması
In automotive supply industry application of quality costs in total quality management scope
- Tez No: 587968
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ALPTEKİN KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüz globalleşen sanayileşme koşullarında işletmelerin en fazla önem verdikleri konuların başında“Kalite”gelmektedir. Küreselleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan yoğun rekabet şartlarında işletmeler pazar paylarını kaybetmemek için üretimde ve hizmette müşteri memnuniyeti sağlamayı hedeflemektedirler. Müşteri memnuniyeti sağlamanın yolu kaliteli mal ve hizmet üretiminden geçmektedir. Toplam Kalite Yönetimi sisteminin ortaya çıkması ile birlikte işletmelerde sistemli bir şekilde kalite maliyet kalemlerinin izlenebilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Müşteriler kaliteyi düşük maliyetle satınalma eğilimindedirler. Toplam Kalite Yönetim sistemi çerçevesinde kalitenin düşük maliyetle üretilmesi hedeflenmektedir. Maliyetlerin düşürülmesi noktasında Maliyet Muhasebe sisteminin sağlayacağı veriler yol gösterici olacaktır. Toplam Kalite Yönetim siteminin etkin olarak uygulandığı işletmelerde maliyet verileri de süreç bazında adım adım izlenebilinir kılınmaktadır. Kalite maliyet verilerinin izlenebildiği, ayrıntılı olarak raporlanabildiği işletmeler için üretim ve yönetim süreçlerinin iyileştirilmesi gereken alanlar saptanabilecektir. Çalışmamızda, ülkemizde 50 yılı aşkın süredir otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir işletme ele alınmıştır. Uygulama konusu işletmenin Toplam Kalite Yönetimi sistemi çerçevesinde kalite maliyetlerinin, maliyet sınıflandırması bazında izlenebilirliği sağlanmış olup elde edilen veriler işletme yönetimine raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing industrialization conditions“Quality”comes first. In the conditions of intense competition that emerge as a result of globalization, enterprises aim to provide customer satisfaction in production and service in order not to lose their market shares. The way to ensure customer satisfaction is through the production of quality goods and services. With the emergence of Total Quality Management system, it is aimed to provide traceability of quality cost items in a systematic way in enterprises. Customers tend to buy quality at low cost. Total quality management system within the framework of low-cost production is aimed at quality. Cost Accounting system data will be provided as a guide. Total Quality Management system is applied effectively in the process of cost data can be monitored step by step. Areas where improvement of production and management processes can be identified for enterprises where quality cost data can be monitored and reported in detail. In our study, a business operating in the automotive supply industry for more than 50 years has been discussed in our country. Within the framework of the Total Quality Management system of the enterprise subject to application, the traceability of quality costs on the basis of cost classification has been ensured and the data obtained has been reported to the management.