Ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algılarının ve görüşlerinin incelenmesi (Çorum ili örneği)
Investigation of secondary school teachers' 21. century skills perceptions and opinions (Çorum province sample)
- Tez No: 587978
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı Çorum ili merkez ilçesinde görev yapmakta olan ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerine yönelik algı ve görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışmada yöntem olarak karma yöntem desenlerinden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın Evrenini Çorum'daki ortaokullarda görev yapmakta 1126 örneklemini ise 292 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplamak amacıyla 21. yüzyıl becerileri yeterlik algılarını belirlemeye yönelik Anagün, Atalay, Kılıç ve Yaşar (2016) tarafından geliştirilen“Öğretmen Adaylarına Yönelik 21. Yüzyıl Becerileri Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmış ancak örneklem farklılığı sebebiyle ölçeğin geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, sonuçlarına göre ölçeğin kabul edilebilir düzeyde güvenilir ve geçerli olduğu tespit edilmiştir. Ardından okullarda uygulama yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda her branştan ikişer seçilen toplamda 20 öğretmenle yarı yapılandırılmış form ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin yeterlik algılarının cinsiyet değişkenine göre Öğrenme ve Yenilenme boyutunda erkek öğretmenler lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Kıdem değişkenine göre Bilgi, Medya ve Teknoloji becerileri alt boyutunda 10-15 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin 21 ve üzeri kıdeme sahip öğretmenlerden daha fazla yeterlik algılarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi ve branş açısından anlamlı farklılık bulunamamıştır. Ayrıca sosyal medyayı her zaman kullanan öğretmenlerin sık sık kullananlara göre yeterlik algılarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Araştımanın nitel boyutunda öğretmenlerin 21. yüzyıl beceriyle ilgili genel görüşlerine ve bulunan kodlar ile Öğrenme Yenilenme Becerileri, Yaşam ve Kariyer Becerileri ve Bilgi, Medya Teknoloji Becerileri gibi temalara ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel verileri nicel verilerini desteklemektedir. Araştırma sonuçlarına göre 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesine ve yeni yapılacak araştırmalara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of secondary school teachers working in the central district of Corum province on 21 century skills. In the study, the descriptive pattern which is one of the patterns with mixed method is used. The universe of the research is in secondary schools in Çorum and 1126 samples are composed of 292 teachers. In order to collect data in the research, "21 st Century Skills Competence Perception Scale for Teacher Candidates, which was developed by Anagün, Atalay, Kılıç and Yaşar (2016), was used to determine the competence perceptions of 21 st century skills; According to the results, the scale was found acceptable and reliable. In qualitative dimension, with a semi-structured interviews from were conducted with 20 teachers from secondary schools. According to the findings of the study, a significant difference was found in favour of male teachers in the Learning and Innovation skills sub-dimension according to gender variable of teachers perceptions of competence. According to the seniority variable, the teacher who have a seniority of 10-15 years in the Information, Media and Technology Skills subdimension have more competence perceptions than the teachers who have 21 or more seniority. No significant difference was found in terms of education level and branch. In addition, it was determined that the teachers who use social media always have more competence perceptions than who use frequently. In the qualitative dimension of the research, general views of teachers about 21st century skills and the themes such as Learning and Innovation skills, Life and Career skills and Information, Media and Technology Skills were reached. The qualitative data of the research support the quantitative data.According to the results of the research, suggestions for the development of 21 st century skills and new researches have been developed.