Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerileri ile liderlik stillerinin incelenmesi
An analysis of school administrators' 21st century skills and leadership styles based on teachers' perceptions
- Tez No: 939651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı; lise kademesinde görev yapmakta olan öğretmenlerin algılarına göre okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerileri ile sergiledikleri liderlik stillerini incelemektir. Bu amaçla araştırmada öncelikle öğretmenlerin söz konusu değişkenlere göre algı düzeyleri belirlenmiş, bulgular kişisel değişkenlere göre analiz edilmiş ve aralarındaki ilişkinin anlamlı olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırma için nicel araştırma yöntemlerinden hem betimsel tarama hem de ilişkisel tarama modelini temel alan genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili, Anadolu Yakası, Pendik ve Tuzla ilçelerinde liselerde görev yapmakta olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Pendik ilçesinde lise kademesinde otuz altı (36) ve Tuzla ilçesi lise kademesinde yirmi iki (22) okul olduğu ve Tuzla ilçesinde bin yetmiş sekiz (1078) ve Pendik ilçesinde iki bin yüz on dört (2114) öğretmenin görev yaptığı düşünülmektedir. İstanbul ili, Pendik ve Tuzla ilçelerinde liselerde toplamda üç bin yüz doksan iki (3192) öğretmen görev yapmaktadır. Katılımcı sayısı 343 öğretmenden seçkisiz seçki yöntemiyle seçilmiştir. Söz konusu bu çalışma için 360 öğretmene anket uygulanmış fakat 347 tanesi değerlendirilmeye xii alınmıştır. Verilerin toplanmasında iki farklı anket uygulanmıştır. Verilerin elde edilmesi için Çoban, Bozkurt ve Kan (2019) tarafından geliştirilen Eğitim Yöneticisi 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve Akan, Yıldırım ve Yalçın (2014) tarafından geliştirilen Okul Müdürleri Liderlik Stili Ölçeği kullanılmıştır. Anketler, okullar ziyaret edilerek öğretmenlere dağıtılmış ve fiziksel olarak uygulanması sağlamıştır. Elde edilen tüm veriler bilgisayara kaydedilerek, SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Programı) for Windows programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algıları ile liderlik stilleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school administrators' 21st- century skills and their leadersjhip styles, as perceived by high school teachers. A descriptive design based on the relational survey model, one of the quantitative research methods, was employed for this research. The study population consists of high school teachers working during the 2023-2024 academic year in the Pendik and Tuzla districts on the Anatolian side of Istanbul, Turkey. It is estimated that there are approximately 36 high schools in the Pendik district and 22 in the Tuzla district, with approximately 2114 teachers in Pendik and 1078 in Tuzla. In total, 3192 high school teachers are employed in these two districts. The sample size was determined to be 357 teachers, selected through a random sampling method. Surveys were distributed to 360 teachers, and data from 347 completed surveys were deemed valid for analysis. Two different survey instruments were used to collect the data. The 21st century skills scale for educational administrators, developed by Çoban, Bozkurt and Kan (2019) and the school principals' leadership style scale, developed by Akan, Yıldırım and Yalçın (2014) were administered in this study. The surveys were distributed to teachers during school visits and applied in person. All collected data were entered into a computer and analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows software. According to the findings, a moderately positive and significant relationship has been xiv identified between school administrators' perceptions of 21st century skills and their leadership styles, based on teachers' opinions.