Seviyeleme ark tellerinin deneysel ve klinik olarak karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 58798
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
6.0ZET Seviyeleme ve dizilim, sabit ortodontik tedavinin ilk safhasıdır. Bu aşamanın etkili ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi, tedavinin diğer safhalarını kolaylaştırmakta ve tedavi süresini kısaltmaktadır. Son yıllarda, seviyeleme ve dizilim safhasında kullanılabilecek ark materyallerinin sayılarında ve çeşitlerinde büyük bir araş meydana gelmiştir. Sunulan bu araştırmada, seviyeleme ve dizilim safhasında kullanılan bazı yeni ark materyalleri ile geleneksel materyalleri içeren 13 adet seviyeleme ark materyali deneysel ve klinik olarak incelenmiş ve karşılaştırılmışlardır. Deneysel inceleme, Basit Kiriş Testi, Kalıcı Defleksiyon Testi ve Sürtünme Direnci Testi 'ni kapsamaktadır. Bu testlerde, incelenen seviyeleme ark materyalleri arasında istatistiksel olarak önemli düzeylerde bazı farklılıklar saptanmıştır. Deneysel çalışmada benzer materyallere göre üstün özellikler gösteren dört seviyeleme ark materyali ( 35° C Copper NiTi, Memoflex Coaxial, Rematitan Lite ve Optiflex ), seviyeleme performanslarını karşılaştırmak amacıyla, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 'ne tedavi için başvuran, 12-18 yaş arasında, Angle Sınıf I kapanışa sahip toplam 20 hastaya uygulanmıştır. Sonuçta, keser çapraşıklığını çözme performansları açısından, dört seviyeleme ark materyali arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ancak, klinikte, Memoflex Coaxial 'in kalıcı defleksiyona karşı oldukça yatkın ; Optiflex 'in çiğneme kuvvetlerine karşı dirençsiz ve kırılgan ; Rematitan Lite 'in göreceli olarak sert olduğu gözlenmiştir. Buna karşılık, 35°C Copper NiTi'nin ise, özellikle aşın çapraşıklık gösteren olgularda,117 Özet kullanılan ark materyalini yenilemeden seviyeleme işleminin bitirilmesi amaçlandığında daha avantajlı olacağı görülmüştür. Araştırmamızda, seviyeleme ark materyallerinin değerlendirilmesinde sadece deneysel çalışmaların sonuçlarına bakarak karar vermenin yanıltıcı olabileceği gözlenmiştir. Yeni seviyeleme ark materyallerinin piyasaya çıkarılmadan önce hem deneysel hem de klinik olarak incelenmeleri, klinisyenlere kullanacakları ark materyallerinin seçiminde daha faydalı bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Leveling and aligning are the first stages of fixed orthodontic treatment. Realization of these first steps effectively and rapidly, facilitates the other stages and decreases the treatment time. There is an increase in the number and types of arch wire materials used in the leveling and aligning stages of treatment in recent years. In this study, thirteen new and conventional leveling arch wire materials, used in the leveling and aligning stages, have been compared both experimentally and clinically. The experimental part of the study consists of Simple Beam Test, Permanent Deflection Test and the Frictional Resistance Test. Statistically significant differences have been obtained between some values of the arch materials evaluated. Four of the leveling arch wire materials (35°C Copper NiTi, Memoflex Coaxial, Rematitan Lite and Optiflex) that showed superior characteristics when compared to similar materials were used on 20 patients, at the Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics, with Angle Class I malocclusion, between 12-18 years of age. As a result, there were no statistically significant differences between the four leveling archwire materials, considering their performance on the improvement of incisor crowding. However, the clinical part of our study revealed that Memoflex Coaxial was quite apt to permanent deflection ; that Optiflex was less resistant and fragile to masticatory forces and Rematitan Lite was relatively stiff. On the other hand, 35°C Copper NiTi, especially in extremely crowded cases and when considering using the119 Summary same arch wire throughout the leveling stage, was thought to be more advantageous. Our study shows that only experimental research, in the evaluation of arch wire materials, could be misleading. Evaluation of new leveling archwire materials both experimentally and clinically before marketing, will be more helpful to clinicians in their selection of arch wire materials.