Çocuk yoksulluğunu azaltmaya yönelik politikalar: Türkiye'nin sosyal yardım politikasında çocuklar
Policies to alleviate child poverty: Children in Turkey's social welfare policy
  1. Tez No: 588011
  2. Yazar: TUFAN ŞENTUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toplumun refah düzeyinin yükseltilmesi, yoksul, muhtaç durumda olan kimselerin korunması sosyal politikanın hedeflerindendir. Sosyal politikanın araçlarını, sosyal güvenlik sistemi, sosyal yardımlar, sosyal hizmetler, sosyal koruma oluşturmaktadır. Sosyal politikada, sosyal yardımlar politik alanın kurtarıcısı olmuşlardır. Yoksulların sorunları ve yoksulluğun önlenebilmesi için üretilen çözümler sosyal politikanın uygulama alanı içinde kendilerine yer bulmuşlardır. Bu bağlamda, toplumun en dezavantajlı kesimini oluşturan çocukların sosyal koruma altına alınması, sosyal yardımlar yapılması sosyal politika uygulayıcısı olan sosyal devletin amaçları ve hedefleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Sosyal güvenlik sistemi çerçevesinde, sosyal yardımlar ve sosyal hizmetler birbirinin tamamlayıcısı olma özelliği taşımaktadır. Bu çalışmada, muhtaç çocuklara yapılan sosyal yardımlar anlatılırken, sosyal hizmet yardımlarına da değinilmiştir. Türkiye'de uygulanmakta olan sosyal yardımların çocuk yoksulluğundaki yeri, yoksulluğu azaltmadaki rolü, etkileri ve sonuçları incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde yoksulluk ve tanımları, yoksulluk yaklaşımları yoksulluğa sebep olan nedenler açıklanarak yoksulluğun ne olduğunun anlaşılmasına çalışılmıştır. İkinci bölümünde çocuk kavramı, çocuk yoksulluğunun önemi, çocuk yoksulluğunun neden olduğu çocuk işçiliği, çocuk işçiliğinin nedenleri, sokaktaki çocuklar, suça itilen çocuklar ve korunmaya muhtaç çocuklar ve bu çocukların toplumdaki yerleri anlatılacaktır. Çocukların doğuştan sahip oldukları çocuk haklarının neler olduğu, uygulanabilirliği tartışılmıştır. Üçüncü Bölümde çocuk yoksulluğunu azaltmaya yönelik politikaların başında gelen sosyal yardım olgusu ve uygulamaları anlatılarak sosyal yardımların çocuk yoksulluğuna katkılarının önemi değerlendirilmektedir. Tez de, konunun dahil olduğu literatür çalışmalarından yararlanma ve konu kapsamında olan ilgili kuruluşların istatistik verileri ile elektronik ortam tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing the welfare of the society and protecting the poor and the destitute people are among the objectives of social policy. The tools of social policy are social security system, social assistance, social services, social protection. In social policy, social assistance has been the savior of the political sphere. Problems of the poor and solutions to prevent poverty have found a place in the application of social policy. In this context, social assistance and social protection of children, who constitute the most disadvantaged part of the society, are realized according to the aims and objectives of the social state, is social policy practitioner. Within the framework of the social security system, social benefits and social services are complementary. In this study, social assistance to children in need is explained and social service aids have been mentioned. It has been examined place in child poverty, role in poverty reduction, effects and results of social assistance is being implemented in Turkey. In the first part of the study, poverty and its definitions, poverty approaches and the causes of poverty have been explained and try to understand what poverty is. In the second part, the concept of child, the importance of child poverty, the child labor caused by child poverty, the causes of child labor, the children in the street, the children pushed to crime and the children in need of protection and the places of these children in society have been explained. The rights of children and their applicability has been discussed. In the third chapter, the social assistance phenomenon and practices which are one of the policies aimed at reducing child poverty have been explained and the importance of social contributions to child poverty has been evaluated. In the thesis, using the literature studies involving the subject and statistical data of the related institutions and electronic media screening method were used.