Hidayet Karakuş'un hikâyelerinin çocuk edebiyatının temel unsurları bakımından incelenmesi
The investigation of Hidayet Karakuş's stories in the main components of children literature
- Tez No: 588012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Hidayet Karakuş'un çocuk kitaplarında yer alan hikâyelerin çocuk edebiyatının temel unsurları bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Kuramsal kitaplardan elde edilen bilgiler ışığında Hidayet Karakuş'un çocuk kitapları incelenmiş ve çocuk edebiyatının temel unsurları açısından incelenmiştir. Araştırmanın kapsamı Hidayet Karakuş'un çocuk kitaplarında yer alan hikâyelerin incelenmesinden oluşmaktadır. Örneklem Hidayet Karakuş'un çocuk kitaplarından seçilmiştir. 13 çocuk kitabı içinde yer alan 70 hikâye incelenmiştir. Bu araştırmada öncelikle çocuk yazını hakkında bilgi edinmek amacıyla çocuk edebiyatı alanında yayımlanmış kitaplar incelenmiştir. Örneklem içinde yer alan Hidayet Karakuş'un çocuk kitaplarında yer alan hikâyelerin inceleneceği özellikler belirlenip not edilmiştir. Hidayet Karakuş'un hikâyeleri; yaş grubu, resimleyen, basım yeri, basım yılı, yayınevi, sayfa sayısı, boyut, kâğıt, resim, özet, konu, izlek, ileti, kahramanlar, mekân, dil ve anlatım olmak üzere on altı başlık açısından incelenmiştir. Çocuk edebiyatının temel unsurları bakımından incelenen eserlerden elde edilen bilgiler sınıflandırılmıştır. Hidayet Karakuş'un çocuk kitaplarında yer alan hikâyelerin dış yapı özellikleri bakımından çocuk yazınına uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the stories in the children's books of Hidayet Karakuş in terms of the basic elements of children's literature. In the research, document analysis and descriptive analysis methods were used. In the light of the information obtained from theoretical books, the children's books of Hidayet Karakuş were examined and examined in terms of the basic elements of children's literature. The scope of the study consists of examining the stories in the children's books of Hidayet Karakuş. The sample was selected from the children's books of Hidayet Karakuş. 70 stories in 13 children's books were examined. In this research, firstly, books published in the field of children 's literature were examined in order to obtain information about children' s literature. The characteristics of the stories in the children's books of Hidayet Karakuş in the sample were determined and noted. Stories of Hidayet Karakuş; age group, illustrator, place of publication, year of publication, publisher, number of pages, size, paper, painting, abstract, subject, subject, message, heroes, space, language and expression. The information obtained from the works examined in terms of the basic elements of children's literature are classified. It was concluded that the stories in the children's books of Hidayet Karakuş were suitable for children's literature in terms of their external structure features.