Türkiye Eurygaster austriaca Schrk. (Hemıptera: Heteroptera: Scutellerıdae) popülasyonlarındaki genetik farklılıkların belirlenmesi
Determination of genetical differences in Turkish populations of Eurygaster austriaca Schrk. (Hemiptera: Heteroptera: Scutelleridae)
  1. Tez No: 588026
  2. Yazar: SERDAR BİLGİNTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye genelinde 17 ilin buğday ekim arazilerinden toplanan Eurygaster austriaca Schrk. popülasyonlarının 14 farklı AFLP moleküler marker primer kombinasyonuyla genotip farklılıklarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Yassı vücutlu süne (E. austriaca) ile ilgili gerçekleştirilmiş herhangi bir moleküler çalışmaya rastlanamadığı için genotipleme protokolü olarak AFLP metodu tercih edilmiştir. Yassı vücutlu süne için hiçbir genom bilgisi mevcut olmadığından, herhangi bir dizi bilgisine bağlı olmayan ve ayrıca duyarlı ve güvenilir bir teknik olduğu kabul edilmiş olan AFLP tekniği kullanılmıştır. Moleküler çalışmaların sonucunda, en yüksek polimorfizm Uşak popülasyonunda %45.4, en düşük polimorfizm oranı Bursa popülasyonunda %17.7 olarak belirlenmistir. En yüksek polimorfizm oranını (%86.8) elde ettiğimiz reaksiyonda kullanılan primer çifti EcoRI ATT – MseI CGG'dir. En düşük polimorfizm oranını (%53.9) elde ettiğimiz reaksiyonda kullandığımız primer çifti ise, EcoRI ACC – MseI CCC'dir.AMOVA (Analysis of Molecular Variance) analizi sonucunda elde edilen popülasyonlar arası varyasyon değeri %23.08 düzeyinde bulunmuş, popülasyonlar içerisinde ise bu değer %76.91 seviyesinde tespit edilmiştir. PhiST değeri 0.23 olarak bulunmuştur. Popülasyonlar arası genetik farklılaşma, neighbour joining ve UPGMA dendrogramları popülasyonların farklılaşmalarını belirlemiştir. Görsellik açısından ek olarak Principle Coordinate Analizi popülasyonların gruplanmalarını daha net bir şekilde ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, it was aimed to find out genetical differences of Eurygaster austriaca Schrk. populations collected from cultivated areas of 17 provinces across Turkey by using 14 different AFLP molecular marker primer combinations. In order to conduct studies concerning genetic variability of pest (E. austriaca), genotyping protocol was slightly modified. There were no genome information available for the pest so amplified fragment length polymorphism (AFLP) technique was chosen since it does not depend on any prior sequence information of the samples and also is a sensitive and reliable technique. As a result of molecular studies, while the highest polymorphism was 45.4% in the Uşak population, the lowest polymorphism rate was 17.7% in the Bursa population. The highest polymorphism rate (86.8%) was obtained by using EcoRI ATT - MseI CGG primer combination. The lowest polymorphism rate (53.9%) was obtained by using EcoRI ACC - MseI CCC primer combination.As a result of the AMOVA analysis, the variation value was found as 23.08% among the populations and 76.91% within the populations. The PhiST value was 0.23. Genetic differentiation between populations, neighbor joining and UPGMA dendrograms have identified differentiation of the populations. In terms of visuality, Principle Coordinate Analysis has clearly demonstrated the groupings of populations.