Sinemada klasik anlatının film senaryosuna etkisi
Effect of classical narrative in cinema on film scenario
- Tez No: 588059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE SERTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sinema, ilk ortaya çıktığı zaman resim sanatının bir uzantısı olarak kabul gördü. Resme hareket gelmesi aslında o kadar basit bir buluş değildi. Nitekim tarih bize bunu çok kısa zamanda gösterdi. İlk öykülü filmlerden Hollywood'un kuruluşuna kadar sinema bir dizi içeriksel değişime uğradı. Bu içerik değişimi iki koldan yürüdü. Birincisi sinemanın kendi dili olarak kamera açıları, farklı optikler, kurgusal denemeler ve sembolik görüntülerdir. Diğer bir kol ise sinemanın öykü anlatıcılığı yapması ve bu bağlamda ilk hikayeli filmlerden yola çıkarak kuramsallaşan anlatı stratejileridir. Hollywood ile beraber bu anlatıların sistematikleştirilmesi ve hızlı üretim pratikleriyle standartlaşmasının sonucu hikaye anlatıcılığının da basit bir matematik hesabına dönüştürülmesi incelenmiştir. Geçmişi mitolojiye kadar dayanan anlatının ilk ortaya çıkışı, geliştiği sosyal yapı ve bunu yazıya döken Aristoteles ile ilk kuramsallaşmasını yaşaması, ilk ele alınan konu olmuştur. İlk kuramsal yapı olan giriş, gelişme, doruk noktası ve sonucun içeriği incelenmiştir. Bu anlatı yapısı ilk etapta Aristoteles'in Poetika adlı eseri üzerinden incelenmiştir. Devamında ise günümüzde bunları kuramsallaştıran örnekler incelenmiştir. Bu anlatılardan biri olan Christian Vogler'e ait olan Yazarın Yolculuğu Kılavuzu, çalışmamızın son bölümünde film incelemesi için kullanılmıştır. İkinci bölümde ise anlatıyı farklı bir formda ve kendi diliyle birleştiren sinemanın tarihine kısa bir bakış atılmıştır. İlk filmler, ilk yönetmenler, ilk anlatıcılar incelenmiştir. Anlatının en işlevsel kullanıldığı Hollywood sineması, tarihi ve kurumsal yapısı ve işleviyle birlikte ayrıntılı incelenmiştir. Hollywood'un endüstri yapılanması içinde ortaya çıkan tür sineması incelenmiş bu türlerden Western, özgün olması ve sinema ile yaşıt olması sebebiyle ayrıntılı incelenmiştir. Western sineması içinde türün en iyi örneklerini veren John Ford bu başlık altında incelenmiştir. Son bölümde klasik anlatının günümüz kuramcılarından Christian Vogler'in Yazarın Yolculuğu Kılavuzu, Hollywood'a ait en özgün tür olan Western türünde eserler veren John Ford'un 1917'den başlayarak 10 yıl aralıklarla çektiği 5 film üzerinden sinemadaki gelişimi incelenmiştir. Bu inceleme sonucu klasik anlatı zamanla gelişmiş ve sinemada anlatı dilinin bir parçası olmuştur. Biçimsel olarak var olan bu yapı, filmlerin içeriğine müdahale edecek boyuta varmıştır.
Özet (Çeviri)
When cinema first appeared, it was accepted as an extension of painting art. Actually, the bringing heat to painting art wasn't a simple invention. Indeed, history proved to us in a very short time. From the first short films to the founding of Hollywood, cinema has undergone a series of contextual changes. This content exchange walked in two ways; The first is camera angles, different optics, fictional essays and symbolic images as the own language of cinema. Another branch is the storytelling of cinema and theorizing narrative strategies based on the first story films. Together with Hollywood, the transformation of storytelling into a simple mathematical account as a result of its standardization with fast moving practices and the systematicization of these narratives were examined. The first appearance of the narrative which dates back to mythology, the social structure in which developed and the first theorization with Aristotle who wrote it down, is the first topic addressed. Introduction, development, culmination and outcome content of the first theoretical structure are examined. This narrative structure was first examined through Aristotle's work with the name of Poetics. Then, the examples that theorize them today are examined. One of these narratives, Christian Vogler's Guide to The Writer's Journey is used in the last part of our study for film review. In the second part, the history of cinema which combines narrative in a different form and with its own language is reviewed briefly. First films, first directors, first narrators were examined. Hollywood cinema, in which narrative is used most functionally, is examined in detail with its historical and institutional structure and function. The genre cinema that emerged within the industrial structure of Hollywood has been examined and the Western originality of these genres has been examined in detail because of its authenticity and age with cinema. John Ford, who gives the best examples of the genre in Western cinema, is examined under this title. In the last chapter, Christian Vogler's Guide to Writer's Journey John Ford, who produced works in the Western genre, the most original genre of Hollywood, has been examined for development in cinema with five films made starting from 1917 at ten-year intervals. As a result of this analysis, classical narrative developed over time and became a part of narrative language in cinema. This formal structure has reached the level to interfere with the content of the films.