Maksillaya face bow yardımı ile kuvvet ileten reserve headgearın dentofasial yapılar üzerine etkisi
The Effect of modified reverse headgear force apllied with face bow on dentofacial structures
- Tez No: 58806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BEDİ GÖYENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Maksillaya Face Bow Yardımı İle Kuvvet İleten Reverse Headgeann Dentofasial Yapılar Üzerine Etkisi Çalışmanın amacı, maksiller gelişim yetersizliğiyle karekterize CI III malokluzyon gösteren bireylerde anterior yöndeki ağız dışı kuvvetin, biyomekanik özellikler gözönünde tutularak bir face bow yardımıyla maksillaya uygulanmasının dentofasiyal yapıda oluşturduğu etkileri incelemektir. Bu amaçla maksimum pubertal büyüme atılımına erişmemiş ve karışık dişlenme döneminde bulunan, yaş ortalaması 9.2 olan 8 kız, 7 erkek toplam 15 birey tedavi, yaş ortalaması 8.6 olan 8 kız, 7 erkek toplam 15 birey de kontrol grubunu oluşturmak üzere seçilmişlerdir. Her bireyin tedavi öncesi-tedavi sonrası ve kontrol öncesi-kontrol sonrası lateral sefalometrik grafıleri alınmıştır. Sefalometrik filmler üzerinde yapılan ölçümler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Buna göre, tedavi başı-tedavi-sonu, kontrol başı-kontrol sonu grup içi değerleri Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi ve tedavi başı-kontrol başı, tedavi sonu- 59kontrol sonu, tedavi farkı-kontrol farkı gruplar arası karşılaştırmaları Mann Whitney U testi kullanılarak yapılmıştır. Ağız içindeki apereye yerleştirilen face bow'un dış kollarının yukarı doğru açılandırılmasıyla, kuvvetin yönünün maksillanın direnç merkezinden geçmesi ve maksillanın kütlesel olarak anteriora translasyonu hedeflenmiştir. Sonuçta, maksillanın anteriora hareket ederken, maksilla ve mandibulada rotasyon oluşmadığı ve alt ve üst yüz boyutlarının tedaviden etkilenmediği görülmüştür. 60
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of modified reverse headgear force applied with face bow therapy on dentofacial structures of patients with skeletal CI III malocclusion characterized by maxillary retrognathism. A total of 30 individuals before pubertal peak and in mixed dentition, 15 for the treatment group (7 male, 8 female, mean age 9.2 years) and 15 for the control group (7 male, 8 female, mean age 8.6 years) were selected for this purpose. The significance of the differences between initial and post-treatment lateral cephalometric radiographic measurements for both groups was evaluated by Wilcoxon Paired Two Sample Test and the initial and post-treatment differences between groups by Mann Whitney U Test. For the translatory anterior movement of the maxilla, outer bows were bent up in order to deliver a force passing through the resistance center of the maxilla. At the end of the study, anterior movement of maxilla was obtained without any rotations of jaws and upper and lower facial heights were not effected. 61