Cephalometric analysis of a new method for the treatment of anterior open bite cases
Anterior open bite olguların tedavisi için geliştirilen yeni bir tedavi yönteminin sefalometrik analizi
- Tez No: 99606
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
1.0ZET Anterior open bite çözümlenmesi zor ve karmaşık bir malokluzyondur. Etyolojisi hakkında bir çok teori üretilmiş ve tedavisi için bir çok tedavi yöntemi denenmiştir. Çeşitli habit breaker apereyleri, fonksiyonel apreyler, bite bloklar ve sabit ortodontik apreyler kullanılmıştır. Bütün bu yaklaşımlara rağmen open bite, tedavisi ve retansiyonu zor bir durum olarak kalmıştır. Keser ekstruzyonunun geri döndüğü ve estetik olmadığı ve molar intruzyonu elde etmenin zor olduğu ispatlanmıştır. Bu çalışmadaki amacımız, open bite vakalarının tedavisini molarları intruze ederken, ön dişleri aksi yönde etkilemeden tedavi etmeye çalışmaktır. Bu mandibulanın yukarı ve öne doğru rotasyonunu sağlayacak ve böylece open bite azalacaktır. Aynı zamanda ön bölgede daha az oluşacak olan extruzyon, daha iyi bir estetiğe ve stabilizasyona sebep olacaktır. Yaş ortalamaları 13.94 olup, en büyüğü 16 en küçüğü 12.75 olan, 4 erkek ve yaş ortalamaları 12.36 olup, en büyüğü 14 en küçüğü 10 yaşında olan, 4 kız, toplam 8 hasta özel olarak dizayn edilmiş bir aperey ile tedavi edildi. Aperey olarak, premolarların bukkalinde metal tüp bulunan, tüm dentisyonu kaplı modifiye akrilik cap splint ekpansiyon apereyi kullanıldı. Bir face bow kullanılmıştır. Face bowun iç kolları bukkal tüplere girecek şekilde, dış kolları ise dentoalveolar komplexin altına gelecek şekilde aşağıya doğru, özel bir şekilde sonlandırılarak, büküldü. Bir oksipital headgear vasıtasıyla distal ve yukarı yönlü kuvvet uygulandı. Bu özel dizayn tüm maksillaya intruzyon kuvveti uygularken, oluşan saat yönünün tersine moment, intruzyonun posterior bölgede gerçekleşmesini, anterior bölgenin ise palatinale devrilmesini ve ekstruzyon oluşmasını sağlamıştır. Tedavi 1 haftalık rapid palatal ekspansiyon işlemi ile başlamış ve head gear uygulaması ile devam etmiştir. Aparey 6 ay kullanıldıktan sonra sabit ortodontik tedaviye geçilmiştir. Tedavinin başlangıcında ve aperey çıkartıldıktan sonra gerekli kayıtlar alınmıştır.SN/MP açısında 1.44° lik bir azalma gözlenmiştir (PO.05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Anterior open bite is a complex and confusing condition in orthodontics. Many theories about its etiology have been developed. And many treatment modalities, like various habit breaking appliances, functional appliances, bite blocks, and fixed orthodontic appliances have been used to treat this malocclusion. Despite all these approaches, open bite has still remained a difficult condition to treat and to retain. Molar intrusion proved to be difficult to attain, and incisor extrusion was unaesthetic and unstable. Our aim in this study was attempt to treat anterior open bite by intruding the maxillary molars while not adversely affecting the anterior teeth. We would expect the mandible to rotate upward and forward and thus the open bite will decrease. At the same time, less extrusion in the anterior area would mean better stability and esthetic results. Eight patients with a total average age of 13.15years, 4 males, with an average age of 13.94 years. And 4 female patients, with an average age of 12.36 years were treated with a specially designed appliance. The appliance was a modified full coverage acrylic cap splint expansion appliance, with tubes at the premolar buccal area on both sides. A face bow was used. The inner bows of the face bow were inserted in the buccal tubes and the outer bows were bent inferiorly and ended under the center of resistance of the maxillary dentoalveolar complex. The force was applied from an occipital head gear with an upward and distal direction. This special design ensured an intrusion force on the maxilla and a clockwise moment which intrudes posterior teeth, while retroclining and extruding anterior teeth. Treatment started with one week of rapid palatal expansion followed by the application of the head gear. The appliance was used for 6 months, followed by fixed orthodontic treatment.