Tek doz preoperatif spiramisin uygulamasından sonra serum ve oral dokulardaki (Alveolar kemik, diş eti, dental follikül) antibiyotik konsantrasyonları
  1. Tez No: 58805
  2. Yazar: MAHMUT SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. SİNA UÇKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmanın amacı, Oral Maksillofasiyal Cerrahi alanında kullanılan antibiyo tiklerden olan spiramisinin serum ve oral doku (dişeti, alveolar kemik, dental follikûl) konsantrasyonlarının belirlenmesidir. Bu amaçla gömülü alt 20 yaş dişleri bulunan, yaş ortalaması 24.6, ortalama ağırlıkları 61.5 kg olan 38 bayan, 28 erkek, toplam 66 hasta seçilmiştir. Operas yondan önce her hastaya tek oral doz 1 gr spiramisin (Rovamycine 3 MIU tbl., Eczacıbaşı-Rhone Poulenc İstanbul) verilmiştir. Spiramisin uygulamasını takiben 1, 3, 6 ve 13. saatlerde serum ve oral doku örnekleri elde edilmiştir. Örneklerdeki antibiyotik konsantrasyonları çukur agar yöntemi ile belirlenmiştir. Spiramisinin 34odontojenik enfeksiyonlardaki mikroorganizmalara karşı MİK değerleri ile serum ve oral doku konsantrasyonları karşılaştırılmışlar. Sonuç olarak spiramisinin 1, 6, 13. saat dişeti ve 13. saat dental follikül örnekleri dışında, diğer tüm örneklerdeki konsantrasyonu odontojenik enfeksiyon larda sık karşılaşılan mikroorganizmalara karşı etkili seviyede bulunmuştur. 1, 6, 13. saat dişeti ve 13. saat dental follikül örneklerindeki spiramisin konsantrasyonu da odontojenik enfeksiyonlarda sık karşılaşılan mikroorganizmaların MİK değer lerine oldukça yakın olarak belirlenmiştir. 35
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the serum and oral tissue (alveolar bone, gingiva, dental follicle) concentrations of spiramycin which is used in Oral & Maxillofacial Surgery procedures. For this study 38 female, 28 male totaly 66 patients who had impacted lower third molar teeth and mean age of 24.6, mean weight of 61.5 kg was selected. Single dose 1 g spiramycin (Rovamycine 3 MIU tbl., Eczacıbaşı-Rhone Poulenc Istanbul) was given to each patient preoperatively. Following spiramycin administ ration in 1, 3, 6 and 13 th hours, serum and oral tissue samples were obtained. Antibiotic concentration in samples were determined by agar well method. MIC values of spiramycin against the microorganisms in odontogenic infections and serum and oral tissue concentration were compared. As a result, apart from 1, 6, 13 th hour gingiva and 13 th hour dental follicle samples, the concentrations of spiramycin was found to be effective against the mostly seen microorganisms in odontogenic infections. 1,6, 13 th hour gingiva and 13 th hour dental follicle samples of spiramycin concentration was very close to the MIC values of the microorganism mostly seen in odontogenic infections. 36