Üstün zekalı ve üstün yetenekli öğrencilerin etiket etkilerinin anne baba figürlerine dair algılarının incelenmesi
A research study on effects of labeli̇ng students as gi̇fted and talented accordi̇ng to percepti̇ons of mother and father fi̇gures
  1. Tez No: 588061
  2. Yazar: GÖZDE EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, üstün yetenekli öğrencilerin anne baba algılarının etiket etkileri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda yaş, cinsiyet, anne baba eğitim durumu, gelir düzeyi, okul niteliği, kardeş sayısı ve doğum sırası gibi değişkenler ile incelenmiştir. Toplumda var olan genel kalıplarının dışında davranışlar sergilediğinde, farklı düşüncelere ve özelliklere sahip olduğunda olumsuz etiketlenmelere maruz kalınabilmektedir. Etiketlenme sonucunda toplum tarafından damgalan öğrencinin kendisi ve çevresindeki kişilerin onlara karşı davranışlarının değiştiği söz konusudur. Araştırma üstün yetenekli öğrencilerin etiket etkilerinin belirlendiği ve değişkenler arasındaki bağlantıların incelendiği betimsel bir çalışma olduğu için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni tüm İstanbul ilindeki üstün yetenekli öğrenciler, örneklemi ise Üsküdar ilçesinde 2018-2019 eğitim yılı kapsamında Üsküdar Çocuk Üniversitesi'nde Wisc-r ve Wisc-4 test sonucuna göre tanı alan 10-13 yaş aralığındaki 300 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem grubu benzeşik örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Uygulanan ölçekler ise Bilgi formu, Üstün Zekâ Etiket Etkileri Ölçeği ve Beier Cümle Tamamlama Testi A formudur. Araştırmada SPSS 19.0 programı ile Shapiro Wilk Testi, Nonparametrik Testler ve Spearman Korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Target of this study is to analyze labeling effects on gifted student's mom and father perceptions. The research is examined together with variables such as private and state school, age, parental education level, financial income level, number of sibling and birth order. Negative labeling may be exposed when it exhibits behaviors outside the general patterns existing in society and has different thoughts and characteristics. As a result of the labeling, it is observed that the behavior of the student and the people around the changes. The study consists determination of gifted students labeling effects. Rational screening model has been used due to study being descriptive where relation in between variables are analyzed. Research population consists 300 students of Üsküdar Children's University between ages 10-13 of the 2018-2019 academic year which are diagnosed as gifted according to the Wics-r and Wics-4 tests. The applied scales are the information form, ÜZETÖ and CTT A form. Shapiro Wilk Test, Nonparametric Tests and Spearnan Correlation analyzes were used with SPSS 19.0 program.