İmplant destekli köprü uygulamalarında okluzal yüzeylerde kullanılan restoratif materyallerin kuvvet dağılımına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 58808
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
6. ÖZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZÎ/KONYA-1997 Özgür İNAN Danışman Doç. Dr. Bülent KESİM implant Destekli Köprü Uygulamalarında Okluzal Yüzeylerde Kullanılan Restoratif Materyallerin Kuvvet Dağılımına Etkisinin İncelenmesi Bu çalışmada implant destekli protetik restorasyonlarda kullanılan farklı materyallerin alveoler kemikte oluşturacağı fonksiyonel gerilimler fotoelastik kuvvet analizi yöntemi ile incelendi. Deneyler için alt yapı olarak 3.5mm çapmda 10mm uzunluğunda ITI Bonefit“hollow”silindir dental implantlar kullanıldı. Üst yapı için farklı protetik materyaller kullanıldı. Beş farklı protetik materyalin implant çevresinde oluşturacağı gerilimlerin incelenmesi için fotoelastik materyalden alt çene modeli hazırlandı. Bu modele 58dikey ve eğimli yüklemeler yapıldı. Yüklemeler sonucu polariskop cihazında görülen kuvvet çizgilerinin renkli fotoğrafları çekildi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE EVALUATION OF THE EFFECT OF RESTORATIVE MATERIALS ON FORCE DISTRIBUTION USED FOR OCCLUSAL SURFACES OF IMPLANT SUPPORTED BRIDGES In this study, the functional stresses in alveolar bone created by restorative materials used in implant supported prosthetic restorations were determined with photoelastic stress analysis method. A photoelastic resin mandibular model and ITI hollow cylinder, 3.5mm diameter, 10mm length fixtures and super-structures from five different prosthetic materials were used during the experiments. Vertical and 45° inclined loadings were applied on this model and subsequently, coloured photographs of the force line distribution observed on polariscope were taken.