Ar-Ge ve inovasyon sürecinde kamu politikalarının rolü
R&D and innovation process of public policies in role
  1. Tez No: 588091
  2. Yazar: BURCU SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDEM SOFRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşme ile birlikte toplumların rekabet edebilme güçlerini artırabilmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda araştırma-geliştirme faaliyetleri ve inovasyon kavramları oldukça önem kazanmaktadır. Ürün ve hizmet çeşitliliğinin her geçen gün arttığı günümüzde, küresel pazarda kendinden söz ettiren, büyümenin ve istihdamın sağlanabildiği, ihracat kapasitesinin arttırılma eğiliminde olduğu bir toplum arzu edilmektedir. Bill Gates'in "Tarihin hiçbir döneminde inovasyon, bu kadar kısa sürede bu kadar çok kişiye bu kadar çok şey vaat etmemiştir.'' sözü araştırma geliştirme faaliyetlerinin ve inovasyonun modern çağın vazgeçilmez olguları olduğunun bir göstergesidir. Bu kapsamda çalışmamızda toplumların geleceğini tayin edecek olan araştırma-geliştirme faaliyetleri ve inovasyon kavramları iktisadi ekoller altında incelenirken, teorik alt yapı kazandırmayı amaçlayacak öte yandan Güney Kore ve Finlandiya gibi iyi uygulama örnekleri ile de desteklenmiştir. Çalışmanın son bölümünde Ar-Ge ve inovasyon sürecinin Türkiye özünde incelemesi yapılarak kamu politikalarının bu süreçteki rolüne ve kamunun araştırma-geliştirme faaliyetlerinde kullandığı araçların ve desteklerin somut göstergelerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
With globalization, it is quite important for societies to be able to increase competative forces. In this regard, research and development activities and innovation conceptsgains importance. In these days of the day after day increase in variety of products and services, a society which is able to make it's mark on global market, achieve growth and employment and has a tendency of increase in export capacity is being desired. Bill Gates's“Innovation at any time in history has not promised so many things to so many people in such a short time.”sentence is an indication that research and development activities and innovation are essential events of the modern age. In this context, research-development activities and innovation concepts which will determine the future of societies in our study are examined under economic schools, aiming to provide theoretical background and supported with good practices such as South Korea and Finland. In the last part of the study, research and development and innovation activities to determine the future of societies will be examined at the core of Turkey and concrete indicators of the role of public policies in this process, tools and supports used in research and development activities by public will be included.