Türkiye'de inovasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The effect of innovation on economic growth in Turkey
- Tez No: 777594
- Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM BÖRKE TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanması bir ülkenin en önemli ekonomik hedefleri arasında yer almaktadır. Günümüzde bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde inovasyonun önemli bir rolü olduğu belirtilebilir. İnovasyon, ülkelerin gelişmişlik düzeylerini belirleyen temel faktörlerden biridir. İnovasyonun sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlayabilmesi için, etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İnovasyonu gerçekleştirebilmek için de bilim ve teknolojiyi geliştirmek gerekir. Bilim ve teknoloji inovasyonun ayrılmaz parçalarıdır. Bilim ve teknolojiyi geliştirmek Ar-Ge çalışmalarından geçmektedir. İşletmeler ve ülkeler, Ar-Ge çalışmaları için birtakım kaynakları ve yetiştirdikleri nitelikli personelleri kullanırlar. Ülkelerin inovasyonu gerçekleştirecekleri inovasyon sistemi, inovasyon için ayrılan kamu kaynakları ve inovasyona yönelik destekler inovasyon politikaları ile belirlenmektedir. Türkiye'de inovasyon adına yıllardır uzun ve ciddi çalışmalar olmuştur. Bu çalışmalar genel olarak gerçekçi hedefleri yansıtmamış ve Türkiye'yi inovasyon açısından istenilen düzeye getirememiştir. Günümüzde inovasyonun sürdürülebilir ekonomik büyümeyi belirleyen temel faktörlerden biri haline gelmesi, Türkiye'de inovasyon sürecinin incelenmesi ve bu çerçevede inovasyon ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin belirlenmesi gereğini de beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada, inovasyon kavramı, inovasyon türleri ve inovasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi teorik olarak incelendikten sonra, 2020 Küresel İnovasyon endeksine göre, inovasyon alanında en başarılı ilk dört ülke olan İsviçre, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ın inovasyon sistemleri, inovasyon politikaları ve inovasyon performansları analiz edilmektedir. Çalışmada daha sonra, Türkiye'de inovasyona yönelik olarak yapılan uygulamalar, inovasyon sistemindeki kurum ve kuruluşlar ve uygulanan inovasyon politikaları incelenerek, Türkiye'nin inovasyon performansı ve inovasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Providing sustainable economic growth is among the most important economic goals of a country. In today's World, it can be stated that innovation plays an important role in the realization of these goals. Innovation is one of the main factors that determine the level of development of countries. Innovation should be realized efficiently in order to achieve sustainable economic growth. It is necessary to develop science and technology in order to realize innovation. Science and technology are integral parts of innovation. Developing science and technology goes through R&D activities. Businesses and countries use a number of resources and qualified personnel for R&D activities. The innovation system in which innovation is realized, public resources assigned to innovation activities and the incentives for the innovation activities are determined by innovation policies. There have been long and serious efforts for innovation in Turkey for years. These efforts generally failed to achieve realistic targets and could not raise Turkey to the desired level in terms of innovation. Nowadays, the fact that innovation has become one of the main factors determining sustainable economic growth has brought with it the need to examine the innovation process in Turkey and to determine the relationship between innovation and economic growth in this framework. In this study, after examining the concept of innovation, the types of innovation and the effect of inovation on economic growth theoretically, the innovation systems, innovation policies and innovation performances of the most succesful four countries on innovation according to the 2020 Global Innovation Index, namely, Switzerland, Sweden, The United States of America and The United Kingdom are analyzed. After that, the innovation performance of Turkey and the effect of innovation on economic growth in Turkey are evaluated by investigating the implementations about innovation, the institutions in the innovation system and the innovation policies in Turkey.