Naftalin-biasetil sisteminde elektronik enerji transfer zamanının incelenmesi
Electronic energy transfer-time studies of naphthalene-biacetyl system
  1. Tez No: 5882
  2. Yazar: SERDAR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi NAFTALÎN-BÎASETİL SİSTEMİNDE ELEKTRONİK ENERJİ TRANSFER ZAMANININ İNCELENMESİ Serdar ÖZÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN 1988, Sayfa: 60 Jüri: Prof. Dr. F. Bayrakçeken Prof.Dr. 0. Somer Doç «Dr* £. Özsan Bu araştırmada, naftalin-biasetil (N-BiA) sisteminde radyasyonlu enerji transfer mekanizması incelenerek, elektronik enerji transfer zamanı ilk kez ölçülmüştür. N-BiA sistemi bir ve iki foton uyarma tekniği kullanılarak, 300 ve 600 nm dalga boylu laser ışıkları ile uyarılmıştır. N-BiA sisteminde, elektronik enerji transfer zamanı bir ve iki foton uyarmaları için, etanolde 4.40xl0-^ saniye olarak ölçülmüştür. Elektronik enerji transfer zamanı farklı çözücüler için birbirinden farklı bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: N-BiA sistemi, elektronik enerji transferi, elektronik enerji transfer zamanı, bir foton uyarması, iki foton uyarması.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Kaaters Thesis ELECTRONIC ENERGY TRANSFER-TIME STUDIES OF NAPHTHALENE-BIACETYL SYSTEM Serdar ÖZÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Prof.Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN 1988, Page: 60 Jury: Prof.Dr. F. Bayrakçeken Prof. Dr. 0. Somer Assoc. Prof. Br, E. özsan In this investigation, the radiative transfer of electronic energy for naphthalene., biacetyl (N-BiA) system has been studied and the radiative energy transfer-time is measured for the first time. N-BiA system has excited by one and two photon excitations at 300 and 600 nm, respectively. The electronic energy transfer-time is found to be 4.40 ns for one and two photon excitations. KEYWORDS: N-BiA system, the radiative energy transfer-time, one photon excitation, two photon excitation.