Bazı sübstitüe tetrafenilporfirinler ile komplekslerinin Bis (N,N'-dietilnikotinamid) bakır(II) kompleksinin kristal yapılarının analizi
  1. Tez No: 55382
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER HÖKELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, i) C^H^N502Ni, ii) C^H^N^Ni ve iii) C^H^N^O^Cu kristalleri fotoğrafik yöntemlerle incelenerek; birim hücre parametreleri, kristal sistemleri ve uzay grupları elde edilmiştir, i) C^H^N^Ni kristali için: a= 20.762(40) Â, b=15.508(16) Â, c=15.487(42)Â, a=90°, 3=137.206(1)°, y=90° V= 3387.77(2).kristal sistemi: Monoklinik, Uzay grubu:C12/cl ii) C^HgoJVeM kristali için: a= 22.096(2) Â, b= 13.445(1) A, c= 15.599(1) Â, cc=90°, (3=134.8(1)°, y=90° V= 3290.6(2), kristal sistemi: Monoklinik, Uzay grubu: C2/c iii) Cj^HjjgiS^OeCu kristali için: a= 10.006(1) Â, b= 14.876(1) Â, c= 11.340(1) Â, a=90°, (3=102.93(1)°, y=90° V=1645.2(3), kristal sistemi: Monoklinik, Uzay grubu:P2: /n Fotoğrafik çalışmalar esnasında C4iH27N502Ni kristaUerinin ikiz olduğu saptanmıştır. C^H^NeNi ve C^H^N^OqCu komplekslerinin Enraf-Nonius CAD-4 difraktometresinde Mo Ka radyasyonu ile şiddet verileri toplanarak kristal yapıları çözülmüştür. C^HgoiVgM kompleksi kristallografik olarak simetri merkezine sahiptir. Yapının izotropik olarak arıtılması sonucu, R=0.071 ve wR=0.063 değerlerine ulaşılabilmiştir. Pirol halka düzlemleri arasındaki dihedral açı 158.0 (1)°' dir. Pirol ve fenil halkaları arasmdaki dihedral açılar 98.4 (6)° ve 119.9 (6)° dir. Mezo-C atomları etrafındaki açıların toplamı 360. (1)° dir. Mezo-C atomlanyla bağ yapan makrosiklik halkanın C atomları arasındaki ortalama bağ uzunluğu ise 1.39 (2) A' dur. Moleküler yapının şekli, pirol halkasının a-H atomları ile fenil halkasının orto-H atomları arasındaki sterik itmelerin sonucunda ortaya çıkmıştır. C^H^N^OqCu kompleksi de kristallografik olarak simetri merkezine sahiptir. Yapının anizotropik olarak arıtılması sonucu, R=0.0427 ve wR=0.0448 değerlerine ulaşılmıştır. İki tane benzoat iyonu Cu atomuna bidentat ligandlar olarak bağlanmışlardır. N ve en yakın O atomları, Cu atomu çevresinde kare-düzlem oluştururlar. Diğer iki karboksilat O atomu ile Cu atomu çevresindeki koordinasyon tetragonal olarak distorsiyona uğramış bir oktahedraldir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the unit cell parameters, crystal systems and space groups of C^H27N502Ni, C^H^N^Ni and C^H^N^sCu crystals are determined by photographic methods. The obtained results are: i) For C“H”N60%Ni a= 20.762(40) A, b=15.508(16) Â, c=15.487(42) Â, a=90°, 0=137.206(1)°, y=90° V= 3387.77(2), crystal system: Monoclinic, space group:C12/cl ii) For C^HsoNqNI a= 22.096(2) Â, b= 13.445(1) Â, c= 15.599(1) Â, a=90°, p= 134.8(1)°, y=90° V= 3290.6(2), crystal system: Monoclinic, space group: C2/c iü) For C^Hgs^OeCu a= 10.006(1) Â, b= 14.876(1) Â, c= 11.340(1) Â, a= 90°, 0=102.93(1)°, y=90° V= 1645.2(3) crystal system: Monoclinic, space group: P2, /n During the photographic studies, it is observed that the crystals of C44H27iV502M were twinned. So; only the crystal structures of the remaining two complexes, C^H^NqM and CMHwN^OGCu, are determined from the collected intensity data on Enraf-Nonius CAD-4 diffractometer by MoKa radiation. C^H^NgNi complex, is crystallographically centrosymmetric. The parameters were isotropically refined to R and wR values of 0.071 and 0.063. The dihedral angle between the two pyrrole ring planes is 158.0 (1)°. The dihedral angles between pyrole and phenyl rings are 98.4 (6) and 119.9 (6)°. The sum of the angles around meso-C atoms is 360.(1)°. The average bond length between meso and adjacent o macrocyclic ring C atoms is 1.39(2) A. The molecular structure is a consequence of steric hinderances between the a-H atoms of the pyrrole and the orto-H atoms of the phenyl rings. C^H^N^OqCu complex, is also crystallographically centrosymmetric. The parameters were anisotropically refined to R and wR values of 0.0427 and 0.0448. The two benzoate ions are coordinated to the Cu atoms as bidentate ligands. The N and nearest O atoms form a square-planar arrangement around the Cu atom with the tetragonally distorted octahedral coordination completed by the remaining two carboxylate O atoms.