Merkezi çelik çaprazların çelik yapılar üzerindeki etkisinin sarsma tablası deneyleri ile belirlenmesi
Determination of the effect of concentrically steel braces on steel structures by shaking table experiments
  1. Tez No: 588121
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Deprem kuşakları üzerinde bulunan ülkemizde, çelik yapı kullanımı giderek artmaktadır. Çelik yapılarda yanal kuvvetlere (deprem, rüzgar) karşı kullanılan en önemli yöntemlerden birisi çelik çapraz kullanımıdır. Bu çalışma, deneysel ve nümerik olarak iki aşamada tamamlanmıştır. Deneysel aşamada planda ve düşeyde düzensizlik durumları bulunan farklı çelik yapı modellerine, merkezi çelik çapraz etkisini araştırabilmek için sarsma tablası yardımıyla üç farklı deprem kaydı uygulanmıştır. Deprem kayıtlarının uygulanması sırasında çelik yapı modelleri üzerine yerleştirilen akıllı cihazlardan ( ios ve android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar) veri alımı yapılmış ve geleneksel ivmeölçer ile karşılaştırılmaları yapılmıştır. Karşılaştırmalar sırasında Seismosignal programından faydalanılmıştır. Çalışmanın nümerik aşamasında Sap2000 sonlu eleman program yardımıyla çelik yapılar modellenmiş ve aynı deprem kayıtları ile analiz yapılmıştır. Sonlu eleman analizlerinde kullanılan periyot değerleri, sönüm oranları serbest tireşim deneyleri ile hesaplanmıştır. Akıllı cihazlardan ve ivmeölçerden elde edilen veriler ile Sap2000 sonlu eleman programından elde edilen veriler doğrulanmaya çalışılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde akıllı cihazların ivmeölçerler kadar doğruluk payı olmadığı gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
The use of steel construction has been increasing in our country which is in the earthquake zone. One of the most important methods against lateral forces such as the earthquake and the wind is the use of steel cross. This study was performed in two stages experimentally and numerically. In the experimental analysis, three different earthquake recordings were applied to the different steel construction models which have an irregularity in the plan and a vertical irregularity in order to investigate the effect of the central steel cross by means of the vibratory table. During the implementation of earthquake recordings, the data were collected from the smart devices which were inserted on the steel construction models and a comparison was made between the traditional accelerometer and the smart devices. Seismosignal program was used during comparisons. In the numerical analysis of the study, steel constructions were modeled and analyzed with the same earthquake forces with the help of Sap2000 finite element program. Period values which were used in the finite element analysis were calculated by the free vibration damping ratio experiments. The data collected from the smart devices and the accelerometer, and the data collected from the Sap2000 finite element program were tried to be verified. When the results were examined, it was observed that the smart devices were not correct to a limited extent as the accelerometers.