Dizisel hausdorffluk ve dizisel kompaktlık
Sequentially hausdorffness and sequentially compactness
- Tez No: 588120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRMET FULYA AKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle dizisel açık cümle, dizisel kapalı cümle ve dizisel uzayların tanımı verilmiştir. Daha sonra dizisel açık cümleler yardımıyla tanımlanan dizisel Hausdorff uzaylardan bahsedilmiştir. Dizisel Hausdorff uzayların özellikleri ve örnekleri incelenmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise dizisel açık cümleler yardımıyla tanımlanmış yeni bir dizisel kompaktlık kavramı verilmiştir. Topolojik uzaylarda Hausdorffluk ve kompaktlık arasındaki ilişkiye benzer ilişkilerin dizisel Hausdorffluk ve dizisel kompaktlık için de sağlandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the notions of sequentially open set, sequentially closed set and sequentially space are introduced. Also the term of sequentially Hausdorffness defined by means of sequentially open sets is studied. The properties and examples of sequentially Hausdorff spaces are given. Finally, in the fourth chapter, a new definition of a sequentially compact space is given. Also the similar relationships between Hausdorffness and compactness are given for the notions of sequentially Hausdorffness and sequentially compactness.