Kronik tonsillitli hastalarda immunglobulinlerin değerlendirilmesi
The Assesment of immunglobulin levels in the patient with chronic tonsillitis
  1. Tez No: 58814
  2. Yazar: MELİH ÜSTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışma kronik tonsillitisli hastalarda tonsillektomi öncesi ve tonsillektomi sonrası erken ve geç dönemlerde serum immunglobulinlerdeki değişiklikleri saptayarak, tonsillerin immunglobulin fonksiyonlarının ne yönde etkilendiklerini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma grubunu kronik tonsillitis tanısı konarak tonsillektomi uygulanan 40 vaka oluşturdu. 21 'i erkek, 19'u kız olan bu grubun yaş ortalaması 9.05 idi. Kontrol grubunu ise aynı yaş grubundan 30 sağlıklı çocuk oluşturdu. Kontrol grubunun 15'i erkek, 15'i kız olup, bu grubun yaş ortalaması 8.9 idi. Tonsillektomiden önce, 1 ve 12 ay sonra vakalardan alınan serum örneklerinde IgG, IgA, IgM ve IgE düzeyleri ölçüldü. Çalışma grubunda ölçülen düzeyler hem kendi aralarında hemde kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Kronik tonsillitisli hastalarda serum IgG, IgA ve IgE düzeylerindeki yükseklik kontrol grubuna göre anlamlı iken, IgM düzeyindeki yükseklik anlamlı değildir. Tonsillektomi sonrası tüm immunglobulin düzeylerinde görülen düşüşler, özellikle geç dönemde IgG, IgA, IgM ve IgE olmak üzere tüm immunglobulin düzeylerinde belirgin olmuştur. 38
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) ; (Phis study Was carried ©ut in order to determine the effect of tonsils on immunglobulinf unctions by fin ding the changes of plasma immunglobulins in the patients of chronic tonsillitis before and after tonsillectomy in early and late period of tonsillecfcom A total of 4© patients With chronic tonsillitis Were included in the study group Was 9.05 yearsŞ.21 male and 19 female. Thirty healty children Were taken as the control group The mean age in the control group Was 8.9" years; 15 male and 15 female. Before and 'Land 12. month after tonsillectomy lg3,lgi IgM and lgE levels Were measured in plasma samples obtained from the children. The levels measured in the study group Were compared With one another and with those in control group. While 'plasma lg3,lg^ and lgE levels in the patients with chronic tonsillitis were significantly higher compared with the control group the increased level of IgM was not significant. The decrease ©f »11 of the immunglobulin levels after tonsillectomy, especially those of lgG,lgM, IgA and lgE in the late period were more evident.